Veľký básnik, literát, pesničkár - tak si svet bude pamätať Leonarda Cohena, ktorý nedávno zomrel vo veku 82 rokov zomrel. Autor hitov Hallelujah či Suzanne mal však oveľa viac tvárí, píše idnes.cz.
V 90. rokoch pôsobil v Kalifornii ako budhistický mních, taktiež koketoval so scientológiou a pre Kurta Cobaina, frontmana kapely Nirvana, bol veľkým zdrojom inšpirácie.
Duchovný život Leonarda Cohena by sa dal označiť za veľmi rozmanitý. Narodil sa do židovskej rodiny, ale v 70. rokoch ho na chvíľu zaujala tajmi opradená scientológia. O niekoľko rokov neskôr sa zase stretol s budhizmom, ktorý zohral v jeho živote dôležitú úlohu. Predovšetkým kvôli stretnutiu so zenovým majstrom, Japoncom Kyozanem Joshom Sasakim, s ktorým Cohena spájalo dlhoročné priateľstvo. V 90. rokoch hudobník dokonca žil v Sasakiho kalifornskom kláštore. Prijal tam aj budhistické meno Jikan, čo v preklade znamená Ten tichý.
Majstrovi Sasakimu potom Leonard Cohen venoval svoju dosku z roku 2001 Ten New Songs. Aj napriek láske k budhizmu ale spevák zostal až do konca života praktizujúcim Židom. Pri koncerte v Izraeli v roku 2009 dokonca prednášal pred publikom v hebrejčine židovské modlitby.
Svojou tvorbou Leonard Cohen ovplyvnil mnoho významných muzikantov. Jeho hrdým fanúšikom bol napríklad spevák kapely Nirvana Kurt Cobain, ktorý Cohenovo meno zmienil v troch textoch ku svojim piesňam - Montreal, Pennyroyal Tea a A Drop in Time. Na rozdiel od iných legendárnych muzikantov, napríklad od Boba Dylana, odštartoval svoju kariéru neskôr. Prvý album vydal až vo veku 32 rokov. V jeho šľapajach teraz kráča syn Adam, ktorý sa narodil v roku 1972.