Má leukémiu a život mu môže zachrániť transfúzia krvi. Tú však kvôli svojej viere odmieta. Keďže ešte nemá 18 rokov, môže súd nariadiť, aby mu lekári podali transfúziu aj proti jeho vôli. O všetkom má rozhodnúť sudkyňa Fiona Mayeová.
Právo na smrť
To je dilema, pred ktorú postavy svojho najnovšieho románu Právo na život (Slovart) postavil známy anglický spisovateľ Ian McEwan známy na Slovensku predovšetkým svojím románom Pokánie, ktorý bol aj sfilmovaný. McEwan pri písaní Práva na život vychádza z viacerých reálnych prípadov, ktoré otriasli Britániou. Išlo o prípady, keď ľudia žiadali o právo na eutanáziu, ale i o podobné tomu, ktorý opisuje McEwan.
Jedným zo známych prípadov je aj verejný boj za právo na eutanáziu, ktorým sa v Británii prezentoval McEwanov kolega Terry Pratchett. Ten trpel Alzeihemerovou chorobou a v roku 2015 jej aj podľahol. Vplyv verejnej debaty o eutanázii je u McEwana zrejmý. Ako známy majster pera si však tento námet upravil a mierne skomplikoval.
Právo na lásku
Hlavnou postavou totiž nie je Adam, ktorý si transfúziou odmieta zachrániť život. Román je o sudkyni Fione Mayeovej, ktorá celý život rieši prípady rodinného práva a popri rozvodoch čas od času natrafí na prípad, keď musí doslova rozhodovať o niekoho živote. Sudkyňa o osudoch ľudí rozhoduje striktne na základe práva a rozumu.
Adamov prípad ju však zachytí nepripravenú v čase, keď sa od 59-ročnej ženy odsťahuje manžel. McEwan aj v tomto románe dokazuje, že je majster v opisovaní vnútorného sveta postáv, ktoré sa nachádzajú v hraničných situáciách. Nepotrebuje pritom napísať román, ktorý má 500 a viac strán, stačí mu na to dvesto strán. Vydaná napospas samote a sklamaniu z toho, že ju opustil milovaný muž, má Fiona iba pár hodín na to, aby rozhodla o Adamovom živote. A lásku, ktorú stratila v manželovi, prenáša na neplnoletého mladíka, ktorý v nemocnici zomiera iba kvôli tomu, aby sa zapáčil Bohu a predstaveným svojej Cirkvi.
Právo na život
McEwan je istota. Aj v tejto postfaktuálnej dobe, ktorá spochybňuje autority, prináša Angličan poctivý román, ktorý nepodlieha krátkodobému vkusu, ale pripomína skôr diela veľkých majstrov. McEwan je totiž tak ako oni dobrým pozorovateľom života. Najmä toho života, ktorý sa dostane do hraničnej situácie a je skúšaný. To je téma, ktorou sa McEwan preslávil a je to aj téma, ktorá mu stále najviac sedí.
V Práve na život je cítiť, že autor študoval podobné prípady v reálnej praxi. McEwan však neponúka ľahké odpovede. Áno, dozviete sa odpoveď, čo je správne podľa práva. Život však nie sú iba paragrafy. Naša životná cesta má viac zákrut. A McEwan vám dáva šancu, aby ste sa sami rozhodli o tom, čo je správne. Na základe toho, že vám ponúkne pohľad do najvnútornejšieho zákutia života svojich postáv. Spôsobom ako nikto iný.