Wetzler pochádzal z robotníckej rodiny. Pred svojím dvojročným väznením v rokoch 1942 až 1944 v Birkenau pracoval ako robotník. Po úteku pôsobil tiež ako redaktor či v rezorte obchodu. Zomrel 8. februára 1988 v Bratislave.
Vrba sa narodil ako Walter Rosenberg v Topoľčanoch. Kvôli jeho židovskému pôvodu ho vylúčili z bratislavského gymnázia a odišiel pracovať ako robotník do Trnavy. V júni 1942 bol deportovaný do nacistického koncentračného tábora Majdanek a v januári 1943 bol prevezený do Birkenau. Po vojne pôsobil ako profesor farmakológie a terapeutiky na University of British Columbia v kanadskom Vancouvri, kde v roku 2006 zomrel.
Obaja muži ušli v apríli 1944 po troch dňoch v úkryte v rozostavanej časti tábora, známej pod názvom „Mexiko“. Podľa orientačných bodov a jednoduchej mapky po jedenástich dňoch prekročili vtedajšiu hranicu Veľkonemeckej ríše a Slovenského štátu. Odtiaľ sa s pomocou statočných ľudí dostali až do Žiliny. Tam spísali správu o tom, čoho boli v koncentráku svedkami.
Správa bola preložená do nemčiny, maďarčiny aj angličtiny. Pôvodná slovenská verzia sa nezachovala, v anglickom jazyku je dostupná v plnom znení online, tak ako aj jej český preklad vďaka projektu Vrba-Wetzler Memorial. Ten vznikol v roku 2014 ako pripomienka na ich hrdinský čin. Odvtedy sa organizuje každý rok v lete a ide o peší pochod z Osvienčimu do Skalitého a odtiaľ vlakom do Žiliny.
Práve tento projekt sa stal inšpiráciou pre skupinu šiestich kamarátov Martina Urbaníka a Mariána Kamendyho, Martina Sekéra a Petra Brestovanského, Marcela Jedličku a Daniela Blonskiho, ktorí sa v apríli 2017 vydajú po stopách Vrbu a Wetzlera a zabehnú trasu dlhú 170 km z Osvienčimu do Žiliny.
V rámci projektu Kroky na hrane sa ju pokúsia prekonať za menej ako dva dni. Začnú na mieste, odkiaľ transportovali mnohých slovenských židov do nemeckých koncentračných táborov v Poľsku. Kedysi tam stál pracovný a koncentračný tábor a dnes tu nájdete Múzeum holokaustu. Odtiaľ sa presunú vlakom do Osvienčimu po ceste takmer identickej s trasou deportácií. Tam odštartuje bežecká časť príbehu. Projekt Kroky na hrane je bránou k témam, ktoré ani po viac ako 70 rokov po skončení druhej svetovej vojny, nestrácajú na dôležitosti.