Nová výstava Erika Šilleho Smutná generácia s peknými obrázkami nás vtiahne do sveta zhmotnených autorových vízií. Tentoraz (celkom nezámerne v súlade s fašiangovým obdobím) sa Šille „odviazal“ a pripravil inštaláciu, ktorá osciluje na hrane gýčovej estetiky v duchu najlepšej tradície popartu.
Model sveta
Očarúva zmysly, ale aj otupuje vnímavosť. Okrem najnovších malieb autor na výstave predstaví aj kresby a objekty, takže diváci a diváčky obklopí plastický a groteskný „model sveta“.
Ako je u umelca zvykom, pestrá farebnosť, uhladený rukopis aj adjustácia sú v kontraste s temným obsahom diel. Realita je v nich pokrútená, akoby vychýlená zo svojej osi. Postavy sa ocitajú v nepríjemných situáciách, z ktorých niet úniku, drvené ťažobou okolitého sveta a vlastnou neschopnosťou.
Šille komentuje špecificky slovenské, ale aj univerzálnejšie sociálne reálie – či už ide o postavenie žien, drancovanie planéty, alebo nacionalizmus. Pozýva nás nazrieť do zhustenej vizuálnej správy o spoločnosti, ktorá síce oplýva peknými obrázkami, ale stráca pôdu pod nohami.
Kontroverzný štýl
Erik Šille, rodák z Rožňavy je etablovaný umelec strednej generácie a pedagóg na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Jeho začiatky na scéne sa spájajú so 4. ateliérom Ivana Csudaia, kde študoval v rokoch 2000 – 2006. „Csudaiovci“ priniesli výrazný revival maľby a svojský výtvarný jazyk, ktorý do tradičnej disciplíny vniesol estetiku a problematiku nových médií.
Šille už ako študent zaujal vyhraneným až kontroverzným štýlom. Motívy prevzaté z popkultúry, výrazné farby a „pekný“ povrch obrazu kombinuje s kritickým, až existenciálne temným obsahom. Kontinuálne vystavuje doma aj v zahraničí, je zastúpený vo verejných aj súkromných zbierkach, za svoju tvorbu získal viacero ocenení. Žije v Bratislave.