Záruka ho pritom nezahŕňa, v rámci cestovného poistenia sa takéto škody takmer nikdy nepreplácajú. Ak vlastníte drahý telefón, oplatí sa investovať do záložného, odolnejšieho mobilu.
Za pár desiatok eur
Na model do horších podmienok nemusíte minúť veľa peňazí. Postačí niekoľko desiatok eur, maximálne 150 eur. Aj lacné modely ponúkajú vysokú mieru odolnosti. „Nemusíte sa báť náhodného poliatia ani skutočne poriadne tvrdých pádov na zem. Mnohé z odolných telefónov prežijú aj priame ponorenie do vody, takže napríklad silný dážď, búrka či bahno im vôbec nerobia problém,“ hovorí zástupca šéfredaktora časopisu PC Revue Jozef Orgonáš. Extrémnym prípadom môže byť podľa neho aj neúmyselné prejdenie telefónu automobilom, ktoré takýto telefón väčšinou dokáže prežiť.
Proti piesku či vode sú mobily chránené tesniacimi prvkami. Pred použitím v rizikovom prostredí si vždy skontrolujte, či sú na svojom mieste – voda i drobné zrnká piesku si ľahko nájdu cestu dnu v prípade, keď chrániace prvky nedoliehajú. „Najkritickejšie sú hardvérové tlačidlá, reproduktor či mikrofón, konektory na nabíjačku a kryt batérie, preto pri týchto modeloch nájdete špeciálnu ochranu práve tu,“ opisuje šéfredaktor magazínu BCMobil & Techbox Roman Calík.
Ani pri takýchto zariadeniach však nemožno čakať stopercentnú odolnosť za každých okolností. Napríklad vodotesnosť býva len obmedzená. Menšiu sprchu alebo krátky kúpeľ v plytkom mori odolné modely zvládnu, no potápanie radšej neriskujte. Niektorí výrobcovia garantujú len kratší pobyt vo vode, napríklad 30 minút, a to v hĺbke do jedného až dvoch metrov. Mnoho z modelov nezvládne ani extrémne vysoké alebo nízke teploty, takže napríklad niekoľkohodinový pobyt v aute na slnku by v tropickej krajine nemuseli prežiť.
Výdrž odolných mobilov býva vysoká. Telefóny majú malé displeje, takže vydržia mnoho dní až celý týždeň bez nabíjania, poznamenáva Orgonáš.
Výbava zaostáva
Od odolného mobilného telefónu nemôžete očakávať takú funkčnú výbavu, akú ponúkajú špičkové zariadenia dostupné na trhu. „Predovšetkým lacnejšie odolné mobily majú plniť najmä základné funkcie – teda telefonovanie a posielanie textových správ,“ upozorňuje zástupca šéfredaktora servera MobilMania.sk Ján Trangel.
Obrnené modely ponúkajú menšie displeje s horším podaním farieb a rozlíšením. Pravidlom je skromnejšia výbava – menej kvalitný fotoaparát, len základný internetový prehliadač a podpora dát, žiadne kancelárske funkcie. Neobsahujú ani otvorené operačné systémy, kde sa dajú doinštalovať programy. Bežné telefóny za porovnateľnú cenu skrátka ponúknu oveľa viac funkcií a možností.
Orgonáš upozorňuje aj na horší výzor odolných modelov: „Používajú sa gumenné materiály či kovové prvky, telefón je teda hrubší a ťažší.“ „Navyše sa na týchto telefónoch horšie píšu správy, pretože ich klávesnica je zväčša pogumovaná,“ dodáva Calík.
Aj tieto modely však dokážu poslúžiť ako hudobný prehrávač či núdzové fotografovanie pri dobrom svetle, keď sa vybije váš fotoaparát. Navyše mnoho z nich obsahuje aspoň základnú navigáciu, kompas a svietidlo.
Budú aj lepšie
Na trh sa pomaly dostávajú aj lepšie vybavené dotykové odolné telefóny. „Tie však majú výrazne vyššiu cenu a treba sa zmieriť s väčšími rozmermi či hmotnosťou a skôr strohým, praktickým dizajnom,“ poznamenáva Trangel. Ich ceny budú postupne klesať, lacné však budú najskôr o dva roky.