Počula som, že aj u nás sa da vyskúšať cvičenie Gyrotonic, ktoré obľubuje Madona. Ako sa to cvičí?
Donedávna neznámy systém cvičení Gyrotonic v súčasnosti láka laikov i odborníkov. Využíva série cvikov a nevídané aparáty. Poskytuje pohybový zážitok s mimoriadne pozitívnym efektom na rozsah pohybu. Samotné cvičenie je zvláštnou kombináciou baletu, plávania a rituálnej gymnastiky. "Cvičenie je individuálne, trvá 50 minút a vedenie klientov pri cvičení zvládne iba certifikovaný inštruktor," povedal pre HN Július Kazimír, lekár z bratislavského rehabilitačného centra Moon. Je to zatiaľ jediné zariadenie, kde sa Gyrotonic cvičí.
Všetky možnosti pohybu ľudského tela v priestore prepojil do týchto cvikov americký guru rumunského pôvodu Juliu Horvath. Metodickú podstatu tvorí kombinácia siedmich pohybov -- predklon, záklon, úklony a rotácie na obe strany plus špirála. Zostavy pripomínajú špirálu, ktorá sa nikde nezačína a nikde sa nekončí. Zvláštne dýchanie enormne posilňuje brušné svalstvo.
Základný prístroj na cvičenie Gyrotonic sa nazýva Kobra. Cvičenia na Kobre využívajú to, že dokonalý rozsah pohybu, svalovú silu a koordináciu vo všetkých troch rovinách na hranici fyziologických možností nie je možné trénovať bez pevných fyzikálnych bodov. Autor metódy ako prvý použil závažia na trojnásobnej kladke, čím rozložil aktuálnu hmotnosť na dráhe pohybu a odľahčil najviac namáhané miesta na prechode sval -- šľacha -- kĺb. Variabilita cvikov je dostatočne veľká, iba základná zostava obsahuje 50 sérií rôznych cvikov
V posledných rokoch zaznamenal Gyrotonic rapídny vzostup a dostal sa medzi prvých 5 najvyhľadávanejších systémov pre telesné cvičenia. Nový systém postupne zaujal aj fyzioterapeutov a lekárov, ktorí ho začínajú odporúčať ako preventívnu i liečebnú metódu pri poruchách pohybového aparátu. Jeho účinky sú mimoriadne vhodné na riešenie problémov chrbtice i periférnych kĺbov.