StoryEditor

Mladá generácia Slovenska potvrdila svoj úspech prestížnou medzinárodnou cenou. Pozrite si odkaz prezidentky

12.09.2019, 13:30
Autor:
ipip
Na slávnostnej ceremónii si medzinárodné ocenenie prevzalo vyše 600 mladých ľudí.

“Vytrvalosť je jedným z najlepších predpokladov úspechu,” povedala prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá tento týždeň podporila vyše 600 úspešných absovlentov rozvojového programu Medzinárodná cena vojvodu z Edinburghu (skrátene DofE).

Program, do ktorého sa ročne zapája vyše 1,3 milióna mladých ľudí na celom svete priamo rozvíja spomínanú vytrvalosť, cieľavedomosť a vnútornú motiváciu.

Pozrite si aj video HNtelevízie, zo slávnostnej recepcie, na ktorej sa zúčastnila ja prezidentka Zuzana Čaputová:

​Na slávnostnej ceremónii DofE si svoje medzinárodné ocenenie prevzalo vyše 600 mladých ľudí. Hudobným hosťom bola speváčka Celeste Buckingham. Vyše 800 hosťom sa prihovoril aj Veľvyslanec Spojeného kráľovstva Andrew Garth.

Som veľmi rád, že môžem tento program aktívne podporovať, lebo v neho naozaj verím. Program DofE je však už taký populárny, že už nemôžem odovzdávať cenu všetkým,” povedal vo svojom príhovore. Úspešných absolventov DofE ocenili osobnosti z oblasti z rôznych oblastí.

Plnili si ciele a pomáhali komunite a prírode

Mladý človek, ktorý chce cenu získať, musí na sebe vytrvalo niekoľko mesiacov pracovať a prekonať štyri výzvy- rozvíjať svoj talent, športovať, angažovať sa ako dobrovoľník a na záver zvládnuť dobrodružnú expedíciu v prírode. Prezidentka v príhovore špeciálne spomenula práve expedície v súvislosti s ochranou prírody.

“Verím, že ste v tomto zážitku našli k prírode rešpekt a úctu. Lebo mocná je voči jednotlivcovi, ale voči ľudstvu je stále viac a viac slabá. Stále viac ju našou ľudskou činnosťou poškodzujeme a ničíme. No dúfam, že vďaka tomuto zážitku príroda aj vo vás nájde svojich ochrancov a ochrankyne. Už teraz vás totiž veľmi potrebuje.”

Medzi ocenenými bola aj Pavlína Ružičková, študentka nitrianskeho Gymnázia Párovská, úspešná absolventka DofE, ktorá si prevzala strieborné ocenenie. Okrem prípravy na preteky Spartan race založila v Nitre klub zahraničných študentov.

Zmysel a odkaz mladých

“Túžba robiť niečo navyše je tým, čo pre mňa vyjadruje celý tento program. Môžu to byť maličkosti, ale aj maličkosti dokážu veľa. Je na to potrebná veľká dávka odhodlania a to najmä odhodlanie prekonať samých seba. Mojím športovým cieľom bolo zabehnúť Spartan race a hoci ide o preteky v prekonávaní fyzických prekážok, prekvapivo, jednou z tých najťažších prekážok bolo prekonanie môjho strachu a lenivosti. Nikdy nezabudnem na ten pocit keď som po siedmych kilometroch celá zablatená, ubolená a zadychčaná prešla cieľovou rovinkou. Vďaka DofE sme sa naučili prekonávať prekážky, spotiť sa, nevzdávať sa,” povedala.

Ocenenou bola aj 15-ročná Emma Nikodýmová, študentka 1. súkromného gymnázia v Bratislave, ktorá sa do programu zapojila s jasnou predstavou. Pomáhala seniorom, aby sa vedela vcítiť do ich situácie, tancovala, aby si precvičila cieľavedomosť a vyrábala med, pretože ho má rada a vie, aké sú včely dôležité.

“Vďaka DofE som získala sebavedomie, ktoré mi pomohlo nakopnúť sa v tanci. To, že som si stanovila jasný cieľ, mi pomohlo pri jeho dosahovaní. To platí aj o včelárstve - až keď sa stal med mojim cieľom v oblasti talentu v rámci DofE, oprela som sa do toho naplno."

Mladých ľudí na tejto ceste sprevádzajú učitelia, ktorí ich motivujú k naplneniu si svojich cieľov a snov. Vzhľadom k tomu, že program, ktorý priamo rozvíja cieľavedomosť, vytrvalosť a vnútornú motiváciu tisícok mladých ľudí sa teší veľkej popularite medzi študentmi a školami, sa Trnavský samosprávny kraj rozhodol podpísať memorandum o vzájomnej spolupráci a podpore deň pred slávnostnou ceremóniou, kde bolo ocenených aj niekoľko desiatok študentov z tohto kraja. Pripojil sa tak k Bratislavskému, Trenčianskemu a Žilinskému kraju.

01 - Modified: 2022-06-24 11:18:56 - Feat.: - Title: Novým veliteľom zoskupenia NATO na Slovensku je český plukovník Bujárek 02 - Modified: 2022-06-23 07:39:10 - Feat.: - Title: Slovensko dostane z fondu obnovy menej. Dôvodom je lepší vývoj ekonomiky 03 - Modified: 2022-06-22 12:03:49 - Feat.: - Title: Pokazené operácie na Slovensku. Vyoperované zlé oko, odrezaná zdravá noha aj vymenené kolená 04 - Modified: 2022-06-22 13:33:48 - Feat.: - Title: Správa SIS: Rusko na Slovensku posilnilo hybridné aktivity. Najviac zneužíva ideu slovanskej vzájomnosti 05 - Modified: 2022-06-24 22:05:00 - Feat.: - Title: Keď Česko-Slovensko upadlo do kómy. Rozpad štátu spečatili volebné víťazstvá Klausa a Mečiara
menuLevel = 2, menuRoute = style/osobnosti, menuAlias = osobnosti, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
25. jún 2022 09:31