Najvýznamnejší český spevák populárnej hudby Karel Gott zomrel. Mal 80 rokov. Za viac ako päťdesiat rokov kariéry vydal tri stovky albumov a naspieval okolo tisíc piesní.
Zomrel doma v kruhu svojej rodiny, povedala jeho manželka Ivana Gottová. "S najhlbším zármutkom v srdci oznamujem, že nás včera (v utorok), krátko pred polnocou, po ťažkej a dlhej chorobe, opustil môj milovaný manžel Karel Gott. Odišiel doma, v tichom spánku, v kruhu svojej rodiny," oznámila Gottová.
Dlhoročný boj so zákerným ochorením
Lekári začiatkom novembra 2015 oznámili, že u speváka diagnostikovali takzvaný Non-Hodgkinov lymfóm. Zistili to pri operácii náhlej brušnej príhody, ktorú spevák podstúpil niekoľko dní predtým.
Lekári Gottovi ihneď začali podávať cielenú onkologickú liečbu. Koncom februára 2016 prekonal poslednú chemoterapiu a neskoršie vyšetrenia ukázali, že nádorové ochorenie úplne vymizlo.
V nasledujúcich rokoch sa Gott opakovane vracal do starostlivosti lekárov, okrem iného podstúpil operáciu brušnej dutiny, operáciu chrbtice alebo operáciu akútnej črevnej nepriechodnosti. Trápili ho tiež zápaly dýchacích ciest a zápaly pľúc.
Viac sa dozviete v rozhovore Čo ste nevedeli o zákernom ochorení, ktorým trpel Karel Gott .
Z robotníka na hviezdu na výslní
Profesionálnu kariéru odštartoval v roku 1960, keď odišiel zo strojárskeho podniku, v ktorom pracoval. Zásadný zlom prišiel o dva roky neskôr. Vtedy získal miesto v divadle Semafor. O rok nato prvýkrát vyhral Zlatého slávika.
Ďalšími míľnikmi Karla Gotta bola scéna divadla Apollo, ktoré založil s Ladislavom a Jiřím Štaidlovcami, alebo sedem mesiacov trvajúci angažmán v americkom Las Vegas počas "leta lásky" v roku 1967.
V roku 1968 sa zúčastnil vtedy populárnej súťaže Eurovízia. Síce skončil až trinásty, ale pretože súťažil za Rakúsko s nemecky spievanou piesňou Tausend Fenster, pomohlo to jeho kariére na západe.
"Niekedy v Nemecku tvrdia, že mi veľmi pomohol ten pseudonym Gott. A ja hovorím, že sa tak volal už môj pradedko a mnoho ľudí mi to neverí," spomínal v rozhovore pre MF DNES.
Mnohými bol vnímaný ako "normalizačný spevák", napriek tomu mal Gott s komunistickým režimom zásadný problém, ktorý vyvrcholil v roku 1971, kedy sa spolu s bratmi Štaidlovcami po vypršaní víz nevrátil zo zahraničných vystúpení. Táto "cvičná emigrácia" do západného Nemecka skončila prímerím - prezident Gustáv Husák hudobníkovi odkázal, že režim bude pri jeho návrate zmierlivý.
Gottov vzťah k totalitnému režimu nech však riešia historici. Že to s rolou režimového speváka nebolo také horúce, dokazoval aj po roku 1989, kedy na rozdiel od mnohých kolegov, ktorí zažili niekoľkoročný ústup z výslnia, jeho hviezda prakticky nepohasla.
Nakrútil a vydal celkovo takmer tri stovky albumov a s jeho menom a hlasom sú navždy spojené hity ako Lady Carneval, Mistrál, Kávu si osladím, Cesta rájem, Paganini, Bum bum bum alebo Trezor.
Naspieval tiež viac ako stovku duetov, napríklad s Hanou Hegerovou, Waldemarom Matuškom, Darou Rolinsovou alebo Marcelou Holanovou.
Karel Gott nikdy nebol priateľom hudobného škatuľkovania, napriek tomu mnohých prekvapil, keď v roku 2013 vystúpil na festivale Rock for People. A tamojšie publikum si získal okamžite. Včielku Maju a ďalšie hity si s Gottom spieval celý stan, kde sa koncert konal.
Karel Gott bol najúspešnejším spevákom v Česku. Dôkazom toho je 42 víťazstiev v ankete Český slávik. Bol nositeľom titulov zaslúžilý a národný umelec, dostal medailu Za zásluhy. Počet Gottových hudobných nahrávok presahuje tisíc.
Od roku 2008 bol ženatý s Ivanou Gottovou, rodenou Macháčkovou. Majú dve dcéry Charlottu Ellu a Nelly Sofiu. Z predchádzajúcich vzťahov má dcéry Dominiku a Luciu. Gott je aj starým otcom Vojtecha a Jána, synov dcéry Lucie.