Po väčšinu svojej histórie bola medicína poľom, ktorému dominovali muži. Ženy naň mali buď len obmedzený alebo žiadny prístup. Tie, ktoré sa rozhodli s mizogýniou či stigmou bojovať, často vďaka svojej práci zlepšili či zachránili milióny životov. Ako? Zoznámte sa s lekárkami, ktoré zmenili zdravotníctvo 20. storočia.
Jej otcovi sa odhodlanie dcéry dať sa na medicínu veľmi nepáčilo, ale nakoniec ustúpil a rozhodol sa ju podporovať. Na turínskej univerzite zaujala Ritu neurológia a neurohistológ Giuseppe Levi ju smeroval k problematike nervového rastu.
Po promócii zostala na univerzite ako Leviho asistentka, jej akademickú kariéru však v roku 1938 ukončil Mussolini a jeho Manifest rasy, ktorý zakázal Židom pôsobiť v akademických kruhoch.
Avšak ani Mussolini nedokázal Ritu zastaviť.
Počas druhej svetovej vojny si zariadila malé laboratórium v spálni a pokračovala v štúdiu rastu nervových vlákien na kuracích embryách.
V septembri 1943, keď nemecká armáda vstúpila do Talianska, utiekla jej rodina do Florencie a zvyšok vojny sa tu skrývala pod falošnými identitami.
V septembri 1946 ponúkla Washingtonská univerzita v St. Louis nadanej vedkyni ročné štipendium v laboratóriu profesora Viktora Hamburgera, ktorý vedel o jej predchádzajúcej práci.
A Levi-Montalciniová tu zostala ďalších 30 rokov. V roku 1952 predstavila svoju prácu o izolácii nervového rastového faktora, za čo dostala neskôr Nobelovu cenu.
V roku 1958 sa stala profesorkou a v roku 1962 otvorila laboratórium v Ríme a pracovala striedavo tam a v St. Louis. V roku 1963 sa za svoje zásluhy v oblasti neurobiológie stala prvou ženou, kt...
Zostáva vám 85% na dočítanie.