StoryEditor

Od IT k botanike: Informatici dokázali, ako sa dá vyťažiť zo zanedbávania areálu

05.08.2020, 10:51
Autor:
ipip
Na slovenskej univerzite sa rozhodli neudržiavať areál, čím prilákali vzácne druhy hmyzu.

Na Fakulte riadenia a informatiky UNIZA Žilinskej technickej univerzity rozbehli zaujímavý projekt. Ide o aplikovanie koncepcie „Schmetterlingswiesen – Lúka pre motýle“ vo vonkajšej oddychovej zóne univerzity, pričom je na tento účel vyhradený celý pás lúky.

Tým, že nie je kosená, prirodzene vznikla lúka plná kvetov, ktorá ponúkla životný priestor pre motýle, včely, čmeliaky a iný hmyz. Nejde však len o klasické druhy hmyzu. Na lúke sa udomácnili aj niektoré vzácne druhy motýľov.

Konkrétne vidlochvost feniklový a ovocný, dúhovec väčší a menší, žltáčik zaňoväťový, modráčik bielopásy či ohniváčik veľký. Docent a profesor na fakulte riadenia a informatiky Viliam Lendel hovorí, že využili potenciál susedného lesoparku a výsledok sa dostavil v priebehu mesiaca.

V galérii si môžete pozrieť, ako vyzerá naživo "zelený "projekt, plný flóry a vzácnej fauny:

​Projekt sa týka podpory prírodného bohatstva podľa vzoru nemeckého partnera Technickej univerzite Dresden. O projekte informoval na hlavnej stránke Viliam Lendel. Za projektom stáli pedagógovia aj študenti Fakulty riadenia a informatiky a uvažujú aj nad myšlienkou ďalšieho skúmania druhov, ktoré sa na lúke v priebehu pár týždňov objavili.

S tým by im mohli pomôcť kolegovia z Výskumného ústavu vysokohorskej biológie zo Žilinskej univerzity.  Projekt tohto druhu však nie je prvým, a na fakulte veria, že ani posledným.

Medzi úspešné "odpozerané" projekty patril napríklad nápad knihopoličiek, kde sa zhromažďovali knihy, ktoré už študenti a pedagógovia nepotrebovali a posunuli ich tak ostatným k ďalšiemu využitiu. Nápady vedúce k projektom však prichádzajú aj prostredníctvom programu Erasmus či sociálnych sietí.

01 - Modified: 2022-07-17 09:02:18 - Feat.: - Title: Podunajská brána vypredala všetky domy. Teraz ide developer stavať na okraji Bratislavy obchody za milióny 02 - Modified: 2022-07-11 14:14:26 - Feat.: - Title: Staviate dom? Nezabudnite na jedno kľúčové rozhodnutie. Môže vám zachrániť majetok 03 - Modified: 2022-06-03 07:28:49 - Feat.: - Title: Pár fotografov našiel medzeru na trhu: Každý má mať možnosť vlastniť kus umenia za dostupnú cenu 04 - Modified: 2022-02-04 10:37:45 - Feat.: - Title: V Bratislave vznikne kampus, aký na Slovensku nemá obdobu: Pozrite si budúce epicentrum inovácií 05 - Modified: 2022-01-04 08:44:33 - Feat.: - Title: Stretni sa so Židom. Unikátny projekt proti stereotypom oslavuje v Nemecku úspech
menuLevel = 2, menuRoute = style/osobnosti, menuAlias = osobnosti, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
16. august 2022 17:29