V našej susednej krajine je vojna. Najhorší zo všetkých možných spôsobov riešenia problémov. Slovensko sa aktívne zapojilo do úsilia medzinárodného spoločenstva v dvoch rovinách – diplomatického úsilia izolovať Ruskú federáciu a do pomoci Ukrajine.
Vo Valnom zhromaždení OSN 141 krajín prijalo rezolúciu odsudzujúcu ruskú agresiu. Niektoré medzinárodné organizácie Ruskú federáciu vylúčili, prípadne s ňou pozastavili všetky aktivity. Bezprecedentné. Ak bude potrebné, pôjdeme ďalej.
Vytvorili sme vlastný logistický reťazec, čoskoro bude sfunkčnený humanitárny hub Interport pri Košiciach, pripravuje sa vlaková kontajnerová preprava. Od vypuknutia konfliktu dosiahla humanitárna pomoc výšku už takmer 1,7 milióna eur. Doteraz sme darovali zdravotnícky materiál a oblečenie. Prijímateľmi pomoci na Ukrajine sú nemocnice (napríklad v Užhorode) a inštitúcie, ktoré pomoc distribuujú ďalej.
Logistickú a technickú podporu Slovensko poskytuje aj zahraničným partnerom, ktorí svoje dodávky humanitárnej pomoci prevážajú cez Slovensko. Ide o všetky členské krajiny EÚ (spolu s EÚ prisľúbili Ukrajine pomoc vo výške 176 miliónov eur a očakáva sa ďalší balík pomoci vo výške 189 miliónov eur), ale napríklad aj o Nórsko či Turecko.
Druhou dimenziou našej pomoci Ukrajine je pomoc ľuďom, prevažne ženám a deťom utekajúcim z krajiny. Ich počet dosiahol už štvrť milióna. Slovensko možno prekvapilo samo seba nesmiernou solidaritou a mobilizáciou pomoci. Pomáha štát, samosprávy, mestá, privátny sektor, mimovládne organizácie a tisíce dobrovoľníkov.
Na Slovensku už operujú mnohé medzinárodné organizácie zo systému OSN so skúsenosťami z podobných konfliktov. Ponúkajú materiálnu, finančnú, logistickú a poradenskú pomoc. Pre Ukrajinu a jej susedné krajiny majú vyčlenené rozpočty pre najbližších šesť mesiacov: Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov 240 miliónov dolárov, Medzinárodná organizácia pre migráciu 350 miliónov dolárov.
Doterajší vývoj nasvedčuje tomu, že „táto noc nebude krátka“. Je potrebné pomáhať okamžite, ale myslieť aj na vývoj v dlhšom časovom rámci. Pre nás všetkých je to náročné zadanie a musíme ho zvládnuť – navzájom komunikovať a koordinovať, vydržať s empatiou a energiou, s cieľom ponúknuť udržateľné riešenie a nepripustiť návrat antimigračného naratívu. Ide o život.