Mgr. Katarína Fitala, ACC, koučka mentálneho zdraviaArchív K.F.
StoryEditor

Vysoko citliví ľudia vnášajú do pracovného prostredia empatiu. Ľahšie však vyhoria

07.03.2024, 00:00

V dnešnom rýchlom svete sa kladie dôraz na racionalitu, výkon a výsledky. Vysoko citliví, alebo inak povedané hypersenzitívni, ľudia však navnímavajú svoje okolie inak. Sú výbornými empatickými lídrami a častokrát si všimnú detaily, ktoré iným unikajú. Ak však s talentom vysokej citlivosti nevedia pracovať, môžu zažívať mnohé úskalia.

Ak aj vy často počúvate z okolia „Nebuď taká/ý precitlivená/ý“ alebo „Musíš sa zoceliť“, môžete patriť k vysoko citlivým ľuďom. O tom, čo znamená byť vysoko citlivým v dnešnom svete a čo vnášajú hypersenzitívni ľudia do vzťahov, komunikácie či pracovného prostredia, sme sa rozprávali s Katarínou Fitala, koučkou mentálneho zdravia.

Vysoká citlivosť je vrodená vlastnosť

„Podľa psychologičky Elaine Aronovej je povahová črta vysokej citlivosti vrodená a do vienku ju dostala asi pätina celkovej populácie,“ hovorí Mgr. Katarína Fitala, ACC, koučka mentálneho zdravia. „V minulosti bola vysoká citlivosť (hypersenzitivita) považovaná za slabosť,“ dopĺňa. „Dnes, kedy sú prejavy, prežívanie a vnímanie vysoko citlivých ľudí jasne definované mnohými výskumami, hovoríme o talente vnímať svet celou svojou bytosťou - omnoho intenzívnejšie, sýtejšie a hlbšie. Sú dokonca schopní zachytiť svojimi jemnými zmyslami informáciu ešte skôr, ako by ju vyjadrili či popísali slovami.“ 

Koučka pracuje najmä s vysoko citlivými ženami, ktorým pomáha jemným prístupom a s láskavým porozumením. Ukazuje im cestu, ako svojej hypersenzitivite dôverovať a dovoliť jej prejaviť sa. Po uvoľnení strachov a pochybností svoj talent vysokej citlivosti prijímajú a budujú tak svoju sebahodnotu, sebaúctu, sebavedomie a spojenie s intuíciou. Prepája skúsenosti z profesionálneho koučingu, znalosti z psychológie a práce s emóciami a energiou (healingom) a pomáha tak klientom navrátiť a aktivovať ich vnútornú silu.

S vysokou citlivosťou sa treba naučiť pracovať

Mnoho hypersenzitívnych ľudí zažilo prísnejšiu výchovu. Nebolo uznané ich empatické prežívanie a citlivé vnímanie seba či sveta. To znamená, že sa s vysokou citlivosťou ani nenaučili pracovať. Väčšinou im bolo vštepované, že na všetko je potrebný racionálny a viditeľný dôvod. „Hypersenzivitu si môžeme uvedomiť nielen cez vysokú mieru empatie, ale aj cez slová, ktoré k nám prichádzajú. Ako ich vnímame a spracovávame. Či to, čo k nám prichádza z okolia, sa nás intenzívne dotýka a zamestnáva všetky naše zmysly. Môže nás to dokonca povznášať alebo bolestivo zraňovať. Tieto pocity pritom môžu, no aj vôbec nemusia byť naše,“ objasňuje Katarína Fitala, koučka mentálneho zdravia.

Nedocenený talent

„Ak človek svojej vysokej citlivosti nerozumie, tak jej nedôveruje a snaží sa preladiť na racionálnu vlnu myslenia. Potláča však jeden zo svojich veľkých talentov.“ Vysoká citlivosť totiž vnáša do vzťahov, výchovy, komunikácie a celkovo do spoločnosti veľkú hĺbku, múdrosť a poznanie. Vysoko citliví ľudia sú nedocenenými aj v pracovných prostrediach a procesoch. Pretože sú to práve oni, ktorí si vedia všímať cenné detaily a prinášať vzácny uhol pohľadu na situáciu, problém alebo ľudí.

Hypersenzitivita a vyhorenie sú spojené neviditeľnou niťou

Katarína Fitala sa niekoľko rokov venuje prevencii a uzdravovaniu z vyhorenia, stresu a nadmerného preťaženia, obnove mentálneho zdravia a radosti zo života. A práve vyhorenie je s hypersenzitivitou úzko prepojené. „Vysoko citlivý človek, ktorý nemá nastavené hranice, má vysokú tendenciu preťažovať sa, preberať na plecia zodpovednosť za životy iných. Pomáhať a zachraňovať. Je omnoho ľahšie prestimulovateľný, preto potrebuje častejšie dobíjať baterky. Ak teda človek nevie, že je hypersenzitívny, môže sa ľahšie dostať na pokraj svojich psychických a fyzických síl a ľahšie vyhorieť.“

Rady koučky mentálneho zdravia: Ako pracovať s vysokou citlivosťou?

1) Spoznávajte sa

Uvedomujte si seba, svoje prežívanie a vnímanie. „Je veľmi dôležité, aby vysoko citlivý človek vedome pracoval so svojou osobnou energiou a hranicami. Nenechal sa tlačiť ničím a nikým do kúta, kde sa určite necíti príjemne.“

2) Dovoľte si oddychovať

Netlačte na seba, ak sa cítite vyčerpane. Dovoľte si oddychovať, regenerovať svoje sily a nabiť vlastné baterky. „Vylúčte zo svojho repertoáru neustále spochybňovanie sa a výkonové porovnávanie sa s inými. Vymeňte veľkú dávku empatie za súcit, najmä v kontakte s pracovným prostredím. Je potrebné trénovať svoj súcit vedome. Neznamená to, že zmeníte empatickú podstatu. Týmto spôsobom sa však môžete chrániť pred vonkajšími vplyvmi emocionálneho a mentálneho počasia, ktoré dokážu do vysoko citlivého človeka intenzívne preniknúť.“

3) Vnímajte svoju intuíciu a nechajte sa ňou viesť

Vnímajte signály svojho tela a duše. Vedome sa dostávajte do súladu so sebou a svojou podstatou. „Prijmite svoju hypersenzitivitu ako výnimočný talent a dar, ktorý je tu pre vás, nie proti vám. Dôležité je povedať si, že to, aká/ý som, je v poriadku. Som dôležitá/ý a vítaná/ý.“ Je potrebné tento talent zmajstrovať tak, aby vás podporoval a nie valcoval.

4) Objavte svoj rytmus

„Nechajte sa ním viesť. Prispôsobte mu pracovné nasadenie, povinnosti a aj radosti.“

 

*     *     *

 

Mgr. Katarína Fitala, ACC je koučka mentálneho zdravia. Vyštudovala psychológiu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a od roku 2004 pôsobila v korporátnej sfére na HR oddeleniach. Od roku 2018, kedy úspešne absolvovala medzinárodnú certifikáciu ACC pod záštitou International Coaching Federation, sa venuje profesionálnemu a terapeutickému koučovaniu. Klientom pomáha uzdraviť sa z vyhorenia, stresu a nadmerného preťaženia. Taktiež pracuje s vysoko citlivými ženami, ktorým s láskavým porozumením pomáha spojiť sa so svojimi darmi a talentami cez otázky, ktoré nebolia. Ukazuje im cestu, ako svojej hypersenzitivite dôverovať a dovoliť jej prejaviť sa. Jedinečnou metódou, v ktorej prepája a aplikuje skúsenosti z profesionálneho koučingu, znalosti z psychológie, prácu s emóciami a energiou (healingom), pomáha klientom obnoviť mentálne zdravie, budovať sebahodnotu, sebaúctu, sebavedomie a navrátiť radosť zo života. V pravidelnom podcaste Rozhovory o mentálnom zdraví sa s láskavým porozumením a rešpektom venuje nielen prevencii vyhorenia, ale aj ďalším dôležitým témam z oblasti mentálneho zdravia a vysokej citlivosti (hypersenzitivity).

image

Mgr. Katarína Fitala, ACC, koučka mentálneho zdravia

Archív K.f.
menuLevel = 2, menuRoute = style/osobnosti, menuAlias = osobnosti, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
31. december 2024 00:03