Americko-britský režisér Christopher Nolan a jeho žena, producentka Emma Thomasová dostanú Rad britského impéria. Ich mená sa objavili na zozname odporúčaní britskej vlády medzi britskými politickými osobnosťami i významnými podnikateľmi, píše agentúra Reuters.
Nolan tento rok sa trojhodinovým životopisným filmom Oppenheimer o vynálezcovi atómovej bomby prvýkrát prelomil sériu nominácií na Oscara, cenu americkej Akadémie filmových umení a vied, a za snímku dostal hneď dva - za najlepší film a najlepšiu réžiu.
Zlatú sošku s ním na pódiu v Los Angeles preberala Thomasová, ktorá so svojím mužom spolupracuje už od konca 90. rokov. Rad Oscarov získali aj jeho skoršie filmy, napríklad za strih, scenár, kameru či vizuálne efekty, tento rok ich však dostal priamo Nolan.
Medzi jeho prvé počiny patria krátke študentské filmy Lacerny (1996) alebo Doodlebug (1997) - trojminútový čiernobiely psychologický thriller o mužovi, ktorý sa v jednej miestnosti snaží topánkou zabiť akési stvorenie, muchu či malého hlodavca. Nakoniec sa ukáže, že ide o jeho vlastnú zmenšeninu. Doodlebug americké médiá dodnes pripomínajú, keď píšu o Nolanových súčasných úspechoch.
Režisér neskôr preslávil trilógiou o superhrdinovi Batmanovi (2005 - 2012), ktorého stvárnil Christian Bale, alebo filmy so spletitými, mysterióznymi a napínavými scenármi s často dramatickým rozuzlením v samom závere, napríklad Memento (2000), Dokonalý trik (2006), Počiatek (2010) alebo Tenet (2020).
Nolan a Thomasová majú štyri deti a žijú spoločne v Los Angeles, uvádza web stanice BBC.
Držiteľmi Rádu britského impéria je aj niekoľko českých kultúrnych osobností, napríklad dirigent, huslista a skladateľ Rafael Kubelík, architektka Eva Jiřičná alebo prekladateľ a pedagóg Martin Hilský.