FacebookReuters
StoryEditor

Facebook budú musieť deťom dovoliť rodičia. Poslanci prijali reguláciu sociálnych sietí

29.11.2017, 18:16
Autor:
ČTKČTK
Opatrenie schválila Národná rada v zákone o ochrane osobných údajov.

Na sociálne siete a podobné služby sa na Slovensku budú môcť bez súhlasu rodičov prihlásiť len osoby staršie ako 16 rokov. Vyplýva to zo zákona, ktorý dnes schválil parlament. Slovensko tak využije hornú vekovú hranicu, ktorú predpokladá príslušné nariadenie Európskej únie.

Spomínané opatrenia schválila Národná rada v zákone o ochrane osobných údajov, podľa ktorého súhlas so spracovaním osobných údajov môže dať prevádzkovateľovi informačných služieb osoba staršia ako 16 rokov. V opačnom prípade bude prevádzkovateľ povinný vynaložiť primerané úsilie, aby si overil, či takýto súhlas dal záujemcovi jeho zákonný zástupca, čo je hlavne rodič. Táto povinnosť sa nebude vzťahovať napríklad na služby poskytované týraným deťom.

"Zvláštnu ochranu osobných údajov si zasluhujú deti, pretože sú si v menšej miere vedomé rizík a dôsledkov v súvislosti so spracovaním ich osobných údajov, a to najmä v prípade, ak je záujem získavať ich osobné údaje prostredníctvom internetu," uviedlo ministerstvo spravodlivosti. Dodalo však, že overenie veku používateľa môže byť iba formou odpovede na položenú otázku.

Slovensko nevyužilo možnosť znížiť spomínanú vekovú hranicu až na 13 rokov, ako to predpokladá nariadenie Únie k ochrane fyzických osôb pri spracovaní osobných údajov. Po podpise zákona prezidentom vstúpia nové pravidlá do platnosti 25. mája 2018.

Napríklad sociálnu sieť Facebook podľa staršieho prieskumu na Slovensku používa väčšina starších detí. Okrem sociálnych sietí sa nové pravidlá ohľadom spracovania osobných údajov detí dotknú tiež napríklad škôl.

V súlade s nariadením EÚ o ochrane osobných údajov, ktoré začne platiť na konci mája budúceho roka, musia firmy či inštitúcie žiadať svojich zákazníkov o udelenie súhlasu so spracovaním osobných údajov podľa nových pravidiel. Pokiaľ si udelenie súhlasu v termíne nezabezpečia, musia osobné údaje klientov zo svojich databáz pod hrozbou vysokých pokút vymazať.

01 - Modified: 2022-11-21 09:05:42 - Feat.: - Title: Žena kúpila dom, v ktorom bývali influenceri. To, ako ho prezentovali na sociálnych sieťach, má od reality ďaleko 02 - Modified: 2022-11-16 18:12:10 - Feat.: - Title: Musk vyzval pracovníkov Twitteru na mimoriadne nasadenie, alebo na odchod 03 - Modified: 2022-11-14 14:07:47 - Feat.: - Title: Návrat neonacistov na Twitter. Kvôli nim sociálna sieť prekopala systém overovania profilov, všetko zničil Elon Musk 04 - Modified: 2022-11-14 08:07:07 - Feat.: - Title: 4 novinky zo 4 sociálnych sietí: Veľká zmena pre administrátorov Facebook stránok 05 - Modified: 2022-11-10 12:57:33 - Feat.: - Title: Speváka Petra Nagya zatiahli do mega podvodu. Lietajú v ňom ťažké prachy!
menuLevel = 2, menuRoute = style/tech, menuAlias = tech, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
30. november 2022 17:41