Ako súvisí atraktivita nášho trhu práce pre nových investorov práve s implementáciou najnovších IT technológií?
-- Pre viaceré popredné globálne IT spoločnosti je Slovensko veľmi zaujímavou krajinou, najmä z hľadiska možnosti investovať do budovania outsourcingových centier, s cieľom poskytovať globálne IT služby. Narážajú však na problém nedostatku nimi požadovaných vhodných sieťových špecialistov, predovšetkým z oblasti progresívnych sieťových technológií (bezpečnosť, VoIP, bezdrôtové siete). Súčasná štátna vzdelávacia infraštruktúra sa nedokáže operatívne prispôsobovať týmto trendom a reagovať na rastúci záujem o vysokokvalifikovaných špecialistov. Vedie to až k tomu, že viaceré spoločnosti boli v poslednom roku nútené prehodnotiť svoje pôvodné plány na investície v SR.
Sme vo fáze, keď sa o miliardy korún z eurofondov budú uchádzať rozličné projekty informatizácie. Kde by, podľa vás, bolo vhodné investovať?
-- Máme predstavu, ako by sme vedeli prispieť k plneniu programu informatizácie práve pri podpore zvyšovania profesionálnej úrovne pedagógov stredných a vysokých škôl v oblasti infokomunikačných technológií (IKT) na báze implementácie uznávaných priemyselných certifikátov do vzdelávacej praxe, ktoré je možné získať absolvovaním programu NetAcad. Je to cieľ, ktorý je aj priamo špecifikovaný v rámci Národnej Lisabonskej stratégie ako prioritná oblasť Vzdelávanie a investícia do ľudí. V rámci plnenia tohto cieľa navrhujeme vypracovať a implementovať do vzdelávacej praxe koncepciu vzdelávania pedagógov stredných a vysokých škôl v oblasti IKT na báze sieťového akademického programu Cisco. Táto koncepcia umožní učiteľom získať globálne uznávaný priemyselný certifikát. Vzdelávanie v rámci uvedenej koncepcie sa stane uznávanou súčasťou ich profesionálneho rastu v rámci systému ďalšieho zvyšovania ich kvalifikácie. Koordináciou tejto aktivity budú poverené vybrané univerzitné pracoviska, ktoré sú už úspešné zapojené do programu CNAP. Cieľom je teda vybudovať na báze už existujúcej siete inštitúcií zapojených do programu CNAP (Cisco Systems, 50 inštitúcii) funkčný systém zameraný na zvyšovanie profesionálnej úrovne pedagógov stredných a vysokých škôl v oblasti IKT. Vytvoria sa tak predpoklady na ďalší odborný rast pedagógov a aj zvyšovanie úrovne samotného vzdelávacieho procesu v oblasti IKT.
Podľa výsledkov IDC štúdie, sa Slovensko má v roku 2008 zaradiť skôr medzi krajiny, ktoré si s rastúcim dopytom po kvalifikovanej IT sile nebudú vedieť progresívne poradiť...
-- Slovensko si vie poradiť s uvedeným nedostatkom kvalifikovanej pracovnej sily, sú plne vytvorené predpoklady na riešenie uvedenej situácie (vybudovaná stabilná sieť 51 vzdelávacích inštitúcií zapojených do programu NetAcad, viac ako 3 500 študentov aktuálne študujúcich v systéme, viac ako 160 kvalifikovaných pedagógov, ktorí sú schopní vyučovať v rámci programu, celý rad medzinárodných ocenení za úspechy v oblasti prípravy sieťových špecialistov, 6 rokov programu v SR...). Tieto výsledky sa však dosiahli len ako "implementácia globálnej vzdelávacej iniciatívy spoločnosti Cisco Systems v SR", na základe predovšetkým sponzorsky získaných prostriedkov na podporu implementácie. Nie však na základe implementácie "systémového riešenia v oblasti vzdelávania profesionálov". Na riešenie tejto situácie je potrebné aj legislatívne doriešiť otázku prípravy sieťových špecialistov ako súčasť systému celoživotného vzdelávania tak pedagógov v oblasti IT (na báze tzv. priemyselných certifikátov), ako aj umožniť väčšiemu počtu študentov prístup k uvedenému vzdelávaniu.