Na trh počas leta a začiatkom jesene dorazilo mnoho nových modelov "true wireless" slúchadiel s aktívnym odhlučnením okolitých zvukov. Ide o najobľúbenejšiu kategóriu slúchadiel a to z jedného prostého dôvodu: od slúchadiel nevedú žiadne káble, takže neprekážajú ani pri odnímaní či nasadzovaní respirátora, uvádza portál iDnes.cz.
Okrem toho a vďaka ANC si hudbu alebo podcast môžete v normálnej hlasitosti pokojne vychutnať aj v hlučnom autobuse. Tie najzaujímavejšie novinky sme vyskúšali v teste. Kritériom výberu bola "novosť" modelu.
Väčšina z nich bola predstavená v auguste a septembri, najstarší je model Sony, predstavený na konci mája a naopak - na poslednú chvíľu to stihla aj novinka Technics, predstavená na konci septembra.
Z hľadiska ceny sa tak v teste zišli dosť neporovnateľné produkty, veď tých najlacnejších by ste si za cenu najdrahších mohli kúpiť skoro päť. A to Sony WF-1000 XM4, Technics EAH-AZ60, Samsung Galaxy Buds 2, Sennheiser CX Plus True Wireless, Huawei Freebuds 4, Xiaomi Redmi Buds 3 Pro.
V unikátnom porovnaní neporovnateľného nás veľmi prekvapil najlacnejší exemplár v teste, ktorý nielen že hrá lepšie ako akákoľvek cenová konkurencia, ktorú sme v redakcii zatiaľ vyskúšali, ale na naše prekvapenie dokázal kvalitou zvuku pokoriť aj podstatne drahších súperov. Poslucháč síce musí urobiť ústupky inde, ale pokiaľ ide o pomer cena/zvuk, je to jednoznačné.
Ako sme testovali
U slúchadiel, rovnako ako u reprosústav platí, že pred zvukovým testom je potrebné nechať ich poriadne rozohrať - zabehnutý reproduktor totiž pracuje lepšie ako ešte "stuhnutý" z továrne.
Pri niektorých produktoch tento proces trvá dlhšie, my sme ich nechali hrať zhruba štyridsať hodín, čo je rezerva pre všetky prípady. Počas rozohrávania sme zmerali výdrž ich akumulátorov a pomocou opakovaného testu sme zistili, ako dlho vydržia hrať plne nabité slúchadlá po vybratí z puzdra aj koľkokrát ich úplne vybité v puzdre opäť nabijete.
Slúchadlá sme pripájali k smartfónom Samsung Galaxy S9 + a Galaxy S20 +, hudba hrala zo streamovacej aplikácie Tidal s predplatným HiFi, teda v štúdiovej hi-res kvalite. Služba navyše ponúka mnohé albumy aj v priestorových formátoch 360 Reality Audio (na čo sú pripravené slúchadlá Sony), prípadne Dolby Atmos.
Funkciu aktívneho potlačenia hluku (ANC) sme hodnotili v bežnej prevádzke, aj v umelo reprodukovanej hlukovej clone. Tentokrát sme produkty zoradili podľa ceny a začíname najdrahšími.
290 eur Sony WF-1000XM4
"Tisícky" už od svojej prvej generácie nastavili referenčnú latku true wireless slúchadiel, ako z hľadiska účinnosti aktívneho potlačenia okolitého hluku, tak aj z hľadiska zvukovej kvality reprodukcie.
Niet divu, na ich vývoji a zvukovom ladení sa podieľal majster v odbore, milovník hudby a špičkového zvuku Eric Kingdon. Slúchadlá sa do uchu založia jednoducho a držia pohodlne a pevne.
Puzdro je príjemne oblé a dá sa dobíjať z bezdrôtovej nabíjačky alebo pomocou USB-C konektora. Aplikácia Headphones je na môj vkus snáď až príliš nabitá funkciami a budete potrebovať nejaký čas, aby ste s nimi zoznámili.
Slúchadlá totiž - ak im to povolíte - analyzujú vaše správanie a rozlišujú, či počúvate v pokoji na mieste, idete pešo, bežíte alebo idete v dopravnom prostriedku a podľa týchto dát vedia v rámci funkcie "adaptive sound control" automaticky meniť nastavenie funkcie potlačenia okolitého hluku.
Teda či ho majú tlmiť, či a nakoľko majú prepúšťať a zvýrazňovať okolitý hluk, či majú filtrovať všetko - alebo všetko okrem hlasu. A takisto rozhodnú medzi prepínaním ekvalizačných profilov alebo aktivovaním funkcie stlmenia. Tá funguje tak, že akonáhle prehovoríte, preruší sa hudba a aktivuje sa odposluch zvukov z okolia.
Zostáva vám 85% na dočítanie.