Spoločnosť IBM vo svojom Výskumnom centre v Almadene oznámila svoje plány týkajúce sa budúcnosti dátového centra, ktorá je založená na zlepšeniach inteligentných storage systémov a príslušných pamätí. Táto aktivita bola naplánovaná pri príležitosti oslavy 50. výročia od uvedenia 350 diskových storage jednotiek a počítača 305 RAMAC, ktorý je považovaný za jeden z najdôležitejších produktov posúvajúci vývoj storage a informačných technológií.
Vedci a výskumníci dnes poukazujú na viacero kľúčových projektov, ako napríklad:
Storage-Class pamäte -- Nový prístup zameraný na vytvorenie rýchlejšej pamäte, IBM Storage Class Memory (SCM -- pamäť triedy storage) projekt je zameraný na vytvorenie nízkonákladového, vysokovýkonného a vysokospoľahlivého pamäťového priestoru na ukladanie dát, ktorý by mohol konkurovať alebo prípadne nahradiť diskové zariadenia a/alebo flash pamäť. Možné aplikácie tejto technológie môžu v praxi podporiť vývoj "rýchlobootujúceho" počítača, ktorý sa môže naštartovať v priebehu jednej až dvoch sekúnd, a nie v rozsahu niekoľkých minút, ako je to pri súčasných systémoch.
Intelligent Data Storage -- inteligentný systém na ukladanie dát: Storage systémy budú v budúcnosti predstavovať o čosi viac, ako len miesto na ukladanie dát. Budú obsahovať široký výber moderných vlastností dátového manažmentu a analytických funkcií, ktoré umožnia oveľa efektívnejší manažment a zužitkovanie dát a rovnako umožnia storage systémom pomáhať spoločnostiam v detekcii podvodov a v rozoznávaní identít.
Výpočtové storage systémy (Storage Systems That Compute): efektívny presun výpočtového výkonu je umožnený vďaka technológii logických partícií (LPAR -- Logical partition), ktorá dovoľuje vytvorenie virtuálnych serverov priamo na storage serveri. Pomocou zapojenia zdrojov storage servera sa tak umožní zrýchlenie aplikácií.
Zlepšenia v storage manažmente, v ktorom sa prelínajú stratégie virtualizácie a autonómneho computingu: Riadenie narastajúceho objemu dát sa stáva veľkým a veľmi nákladným problémom. Riešenia IBM sú založené na otvorených štandardoch, ktoré využívajú protokoly založené na autonómnych stratégiách na efektívne a ekonomické riadenie heterogénnych storage infraštruktúr z jediného kontrolného bodu.
IBM rovnako špecifikuje detaily technologických zlepšení, ktoré umožňujú udržať stav, keď ukladanie dát na pásky ostáva stále najviac cenovo výhodnou metódou pre ukladanie masívnych objemov firemných a osobných dát. Zatiaľ čo niektorí odborníci už roky predpovedajú blížiaci sa zánik páskových jednotiek, IBM a jej partneri im umožňujú stále dosahovať úspechy nielen dnes, ale aj v budúcnosti.
"IBM pomohla naštartovať revolúciu v oblasti storage systémov presne pred 50 rokmi uvedením počítača 305 RAMAC," povedal Mark Dean, viceprezident Almaden Research Center. "Dnes už pracujeme na ďalšej generácii zlepšení, ktoré budú viesť storage technológie stále vpred počas nasledujúcich 50 rokov."
V podnikovej sfére požiadavky na ukladanie dát dramaticky narastajú. Keď IBM v septembri roku 1956 uviedla IBM 350 Disk Storage Unit, jej päťmegabytová kapacita dokázala obsiahnuť uloženie všetkých informácií o Da Vinciho obraze Mona Lisa. Na porovnanie, IBM System Storage DS8000 Turbo, uvedený v auguste tohto roku, dokáže uložiť dáta až do objemu 320 terabytov informácií, čo predstavuje ekvivalent všetkých obrazov uložených spoločne v galériách Guggenheim, Louvre a Metropolitan Museum of Art. Ďalším porovnaním môže byť, že systém 350 Disk Storage Unit z roku 1956 mohol uložiť digitálny ekvivalent zozbieraných diel Shakespeara, kým dnešný systém DS8000 môže uložiť viac než 76 miliónov kópií celého diela tohto veľkého dramatika.