Môžu byť nakazené vydieračskými programami, odpočúvať, čo sa deje v domácnosti, ťažiť Bitcoin alebo prostredníctvom domácej siete napádať ďalšie zariadenia.
Uviedli to zástupcovia antivírusovej firmy Eset na Svetovom mobilnom kongrese v Barcelone. Do roku 2020 by sa malo pripojiť k internetu až 30 miliárd smart zariadení.
Už na konci tohto roka by malo byť pripojených cez 750 miliónov smart televízorov. Ľudia dostanú príležitosť pracovať s televízormi rovnako ako s počítačmi.
Smart televízory vybavené integrovanými mikrofónmi, kamerami a USB portami sa stávajú stále častejším terčom útokov škodlivých programov.
Prostredníctvom napadnutého smart televízora s Androidom môžu kyberzločinci preniknúť aj do iných zariadení pripojených do rovnakej domácej siete, ale tiež robiť špionáž a zhromažďovať citlivé osobné údaje.
"Minulý týždeň sme napríklad odhalili škodlivý program, ktorý prostredníctvom smart TV ťažil Bitcoin. To znamená, že využíva procesor televízora 24 hodín denne a môže spôsobiť jeho deštrukciu," uviedol Branislav Orlík z Esetu.
Škodlivé programy sa do televízora dostávajú najčastejšie ako podvodné aplikácie z obchodu Google Play alebo cez USB zariadenie. Android TV využíva napríklad Sony, Philips, Xiao, Sharp alebo Bang & Olufsen.
Už v roku 2013 experti preukázali, že zneužitím niektorých bezpečnostných dier vybraných modelov smart televízorov Samsung pripojených k internetu je možné vzdialene zapnúť integrovanú kameru a mikrofón.
O rok neskôr sa objavila bezpečnostná diera v štandarde pre hybridné televízne vysielanie známe ako HbbTV. Škodlivý kód sa ukrýval v aplikáciách pre HbbTV a cielil na tisíce smart televízorov počas jedinej kampane.
Kradol prihlasovacie údaje, zobrazoval falošné reklamy a dokonca sa prebúral do nechránenej Wi-Fi siete. Problémy s HbbTV sa dostali do centra pozornosti aj v roku 2017.
Bezpečnostný analytik upozornil na možnosť šírenia bezdrôtového pripojenia, cez ktoré môže útočník ohroziť smart televízory. Eset na veľtrhu ako prvý z veľkých hráčov predstavil službu, ktorá má televíziu s Androidom ochrániť.
Ochrana sa dá kúpiť v obchode Google Play, priamo do smart televízora. Väčšina funkcií je bezplatná, pripláca sa napríklad za ochranu proti phishingu alebo za plánované scanovanie.