V Číne sa už len tak jednoducho neskryjete. V platnosti je tu totiž systém identifikácie osôb pomocou umelej inteligencie. To znamená, že ak ste hocikde na verejnosti, monitorujú a rozpoznávajú vás kamery v reálnom čase.
Úrady tu majú absolútnu moc na využívanie umelej inteligencie. Môžu zhromažďovať a spracúvať údaje o tom, čo robíte na verejných priestranstvách. Má to svoje výhody i nevýhody.
Silu umelej inteligencie mohol na vlastnej koži spoznať istý čínsky kriminálnik, ktorý bol odsúdený za „ekonomické zločiny“, no pohyboval sa na slobode. Vybral sa na koncert Jacky Cheunga a to sa mu stalo osudným.
V 60-tisícovom dave ho totiž identifikovali pomocou technológie rozpoznávania tváre. 31-ročný muž bol podľa zdroja poriadne prekvapený, keď ho polícia zatkla a vyvádzala z miesta koncertu.
Ako sme spomínali, každá minca má dve strany. Čína už má páky na monitorovanie osôb na verejných priestranstvách a môže posielať pokuty napríklad za prebehnutie cez cestu na červenú.
Ak pokutu neuhradíte, môžu nasledovať sankcie v podobe zákazu vstupu do verejnej dopravy, nedostanete úver, nepožičajú vám auto, prípadne vám môže hroziť nejaký iný problém.
Hoci sa kamery nachádzajú na verejných priestranstvách a monitorujú všetko možné, predsa len je to zásah do súkromia. Množstvo ľudí bolo znepokojených tým, ako s našimi dátami narába Facebook a kto všetko sa k nim dostal.
Väčšinu uniknutých informácií však dobrovoľne zdieľali používatelia, hoci predpokladali, že zostanú iba medzi ich priateľmi na Facebooku.... A teraz si predstavte, že niekto monitoruje každý váš pohyb po verejnom priestranstve. Je to trochu znepokojujúce.
Nuž, toto je digitálny svet a krok za krokom zisťujeme, kam sa až dá zájsť. Kde sa už začínajú hranice súkromia? To bude bezpochyby jedna z najhorúcejších otázok ľudských práv v blízkej dobe.