Budúcnosť spojená s technológiami už klope na dvere. Len pred nedávnom sme písali o tom, ako sa nechávajú Švédi čipovať. Čip však využívajú osobne, napríklad len na otváranie dverí či ako lístok na vlak a nikto vás pomocou neho nemôže len tak sledovať. V Číne je však situácia trochu ďalej.
Na strednej škole Hangzhou No. 11 už využívajú pokročilý systém rozpoznávania emócií s názvom „Inteligentný systém riadenia správania sa v triede“. Každých tridsať sekúnd technológia skenuje tváre detí a analyzuje, či sú študenti šťastní, nahnevaní, znudení a podobne. Zároveň vie systém zistiť, ako je študent zanietený – teda či sa hlási, alebo sa pozerá do smartfónu, alebo spí.
Systém rozpoznávania a skenovania tváre zároveň funguje aj ako identifikátor pri platení za obed v školskej jedálni. Žiaci tiež môžu navštevovať knižnicu vďaka tomu, že ich rozpozná systém.
Súkromie študentov má byť podľa predstaviteľov školy chránené aj vďaka tomu, že dáta sú ukladané na lokálny server a nie na cloud.
V Číne začínajú podobné technológie naberať na obrátkach. Už teraz sa postupne objavuje na verejnosti čoraz viac kamier, ktoré monitorujú verejné priestranstvá. Krajina postupne zavádza niečo ako „sociálne ohodnotenie správania“ a ak vás viackrát prichytia kamery pri priestupkoch, máte problém.
Pred pár dňami sa vďaka rozpoznávaniu tvárí podarilo čínskym úradom identifikovať muža, ktorý sa už dlhšiu dobu úspešne ukrýval pred políciou. Bohužiaľ, vybral sa na koncert, kde ho kamery zachytili a rozpoznali medzi 60-tisíc účastníkmi.
Vďaka tejto technológií budú zrejme časom vedieť kompetentné úrady hľadať tých, ktorý sa ukrývajú pred zákonom, sledovať pravidelné stretnutia ľudí a dokonca i predpovedať zločin skôr, než k nemu dôjde.
Čína však bojuje aj s odvrátenými stránkami tejto technológie. Minulý rok musela spoločnosť Qihoo 360 ukončiť prenosy zo stoviek streamovacích kamier, nakoľko kanály vysielajúce videozáznamy z reštaurácií, bazénov či školských tried nespĺňali úrovne zabezpečenia. Boli tak náchylné na hacknutie a sledovanie ďalšími osobami. Vysielanie sa tak mohlo zneužiť. Aktuálne k nemu totiž majú prístup len určité skupiny (napr. polícia).
Zaujímavosťou je, že v škôlkach je monitorovanie dokonca vyžiadané a stream sa prenáša aj k polícii. Objavili sa totiž škandály s násilím a pochybnými postupmi pri starostlivosti o najmenších.