Bez známok života bol vo svojej spálni po uhasení požiaru nájdený generálny riaditeľ malajzijskej spoločnosti Cradle Fund, ktorá pomáhal začínajúcim technologickým podnikateľom s financovaním, píše iDnes.cz.
Príčinou jeho smrti bola podľa vyšetrovateľov explózia nabíjajúceho sa smartfónu. Vyšetrovatelia majú však trochu sťaženú situáciu, Nazrin Hassan v osudnej chvíli nabíjal hneď dva telefóny.
Podľa jeho švagra používal dva bližšie neurčené modely značiek Huawei a BlackBerry. "Nevieme, ktorý z nich explodoval," informoval podľa portálu The Malaysian Insight Hassanov švagor prostredníctvom sociálnej siete.
Podľa vyšetrovateľov bolo príčinou Hassanovho úmrtia nadýchanie sa splodín z požiaru, ktoré sa po spálni rýchlo rozšírili. Pripúšťa však, že v tom čase bol už v bezvedomí. Podľa vyšetrovateľov sa ocitol v pasci, z ktorej nebolo úniku.
Spoločnosť Cradle Fund v oficiálnom vyjadrení uviedla, že v pitevnej správe boli za príčinu smrti jej dlhoročného generálneho riaditeľa označené komplikácie po úraze spôsobenom výbuchom.
"Kto by si pomyslel, že takýto neškodný rutinný postup (nabíjanie smartfónu - pozn. redakcie) zapríčiní, že tri malé deti budú vyrastať bez otca," dodal švagor zosnulého. Vyšetrovatelia teraz zisťujú, ktorý z dvoch telefónov explodoval.
Explodujú aj telefóny nepripojené k nabíjačke
Výbuchy mobilov, respektíve ich batérií, nie sú síce častým, ale zároveň ani nijako neobvyklým javom. Nedávno sa mužovi z indického Bombaja počas návštevy jednej miestnej reštaurácie vznietil telefón priamo v náprsnom vrecku košele.
Ako najpravdepodobnejšia príčina nečakaného vznietenia telefónu sa javí chybná či mechanicky poškodená batéria. Podobný incident sa odohral aj v závere minulého roka. Vtedy sa prevádzkovateľovi päťhviezdičkového hotela v indonézskom Semarangu vznietil telefón tiež priamo v náprsnom vrecku košele.
"Cítil som, že niečím otriaslo," uviedol vtedy s tým, že vo vrecku košele zacítil teplo, krátko potom jeho samsung explodoval. Podľa Samsungu bola príčinou explózie neoriginálna batéria.
Práve pred používaním neoriginálnych batérií a nabíjačiek výrobcovia opakovane varujú. Varovanie vydala aj spoločnosť Apple po tragickej smrti letušky spoločnosti China Southern Airlines.
Tá v júli 2013 zomrela, keď siahla po nabíjajúcom sa iPhone. Podobný prípad sa stal aj tento rok vo východnej Indii. Osemnásťročná dievčina z dediny Kheriakani chcela zavolať príbuzným, svoju vybitú Nokiu 5233 preto pripojila k nabíjačke. Hovor však dlho netrval, batéria telefónu totiž krátko potom explodovala.
Zrejme najznámejšie prípady explózii batérií bez zjavnej príčiny sa týkajú Samsungu Galaxy Note 7. Išlo o takú závažnú záležitosť, že mnohé aerolinky zakázali ich prepravu na palubách lietadiel.
Neskôr Samsung odhalil záhadu vybuchujúcich modelov Note 7. Pôvodná batéria vraj mala dizajnovú vadu, v prípade druhej, ktorá bola určená pre vymenené noty, potom rovnaké problémy spôsobila produkčná vada.