Spoločnosť Sony si snáď ako jeden z posledných výrobcov uchovával svoje tradičné tvary - hrany, hrubšie rámiky a brady smartfónov. Prišiel však zlom a Sony presedlala na tenké rámiky a atraktívnejší vzhľad. Z nášho pohľadu ide o krok k lepšiemu, nuž a tiež sme fanúšikovia zakrivených displejov, takže sa nám dizajn skutočne páči.
Okrem toho je zadná strana mimoriadne ergonomicky dobre vytvarovaná a tento telefón, podobne ako Xperia XZ2, výborne sedí v rukách.
Keď sme pri ergonómii, spomenieme ešte jednu vec. Je ňou snímač odtlačkov prstov, ktorý má síce bleskovú odozvu, ale nie práve najlepšiu pozíciu. Je v strede zadnej strany smartfónu a hoci to vyzerá dobre, je trochu nízko a pre odomknutie musíte nadobudnúť ten správny grif. Potom to už ide ako po masle.
Sony Xperia XZ3 má veľmi pekný P-OLED dispej s veľkosťou uhlopriečky 6 palcov a rozlíšením 1440 x 2880. Veľmi dobre sa nám s ním pracovalo, je dostatočne žiarivý a aj počas slnečného dňa sme poriadne videli obsah správ či obrázkov na displeji.
Vo vnútri zariadenia je procesor Snapdragon 845, ktorý bol tento rok na vrchole slávy. Sony vo svojom modeli poskytuje skvelý výkon, smartfón nemal problém s hraním hier, multitaskingom, náročným pracovným dňom a podobne.
V dobe, keď niektoré smartfóny ponúkajú 6 či 8 GB RAM má Sony 4 GB a veci naozaj pekne "frčali". Kapacita vnútorného úložiska je 64 GB, no dajú sa rozšíriť o micro SD kartu v prípade potreby. Tiež sa však môžete obrátiť na niektoré cloudové úložiská a všetko je vyriešené.
Sony si so sebou prináša v rámci systému zaujímavú funkciu Side Sense. Pointa je v tom, že pri špeciálnom stlačení, respektíve poklepaní bočných hrán, sa vám vyroluje skratka k niektorým aplikáciám. Nápad je dobrý, no v skutočnosti je to, mierne povedané, otravné.
Smartfón sme občas držali dlhšie v rukách a keď sme ho silnejšie stisli, spustila sa aplikácia alebo sa objavila ponuka možností. Túto možnosť sme teda nevyužívali. Podobné riešenie sme kritizovali aj pri recenzii HTC U12+.
Fotky zaujmú
Fotoaparát je v dnešnej dobe mimoriadne dôležitým parametrom. Sony patrí k popredným výrobcom snímačov a dokonca ich dodávajú aj do zariadení iných výrobcov - no nejakým spôsobom im stále chýba krôčik k dokonalosti.
Napríklad, rozostrovanie pozadia a obkresľovanie predmetov si občas nevedeli dať rady so scénou a nočné snímky nepatrili k špičke.
Celkovo sú však fotografie naozaj veľmi dobré a určite uspokoja nejedného náročnejšieho používateľa.
Čo však naozaj musíme pochváliť, je video. Perfektná stabilizácia obrazu si len ťažko hľadá konkurenciu. Palec hore, Sony.
A pridávame, samozrejme, aj papierové špecifikácie, teda rozlíšenie 21 MP, ktoré má Sony Xperia XZ3 v podobe jedného snímača na zadnej strane.
Pochváliť musíme aj výdrž na jedno nabitie. S kapacitou 3300 mAh a dobrým hospodárením s energiou sa váš smartfón určite dožije večera - a aj o kúsok ďalej. Navyše, Sony je už dlho známa svojimi šetriacimi režimami Stamina, vďaka čomu sa výdrž ešte poriadne predĺži.
Záverečné hodnotenie
Sony Xperia ZX3 patrí do vyspelej kategórie smartfónov. Zaujímavosťou však je, že v poslednom období sa do popredia tlačia skôr značky v podobe Samsungu, Apple a čoraz populárnejšieho Huawei. Napriek tomu môžete Sony zaradiť do svojho užšieho výberu. Je to maximálne pekný smartfón s výbornými vlastnosťami. Jeho cena je zhruba okolo 780 eur.