iPhone X sa na Slovensku predáva horšie ako iPhone 8.Reuters
StoryEditor

Takmer miliónový podvod. Študenti reklamovali v Apple tisíce falošných iPhonov

07.04.2019, 00:00
Autor:
lhrlhr
Dvaja čínski študenti mali podľa vyšetrovateľov na jar 2017 prepašovať z Číny do USA tisícky falšovaných iPhonov.

Dvaja čínski študenti podľa amerických úradov v roku 2017 zneužívali výmenný program Applu, ktorý je štandardnou súčasťou záruky.

Reklamovali totiž tisíce údajne chybných iPhonov, v skutočnosti išlo o čínske falzifikáty. Apple celkovú škodu odhaduje na takmer milión dolárov (895 800 dolárov).

Nevzbudzovali podozrenie

Yangyang Zhou a Quan Jiang, ktorí sa v Spojených štátoch zdržiavajú na študentské víza, mali podľa vyšetrovateľov na jar 2017 prepašovať z Číny do USA tisícky falšovaných iPhonov.

Tie potom reklamovali v Apple a dožadovali sa ich opravy alebo výmeny s tým, že prístroje nejdú zapnúť.

V takomto prípade nemajú zamestnanci Apple Store ako overiť pravosť zariadenia či ho opraviť, začne sa teda proces výmeny.

Študentom navyše stačilo tvrdiť, že reklamované zariadenie je v záruke. Apple totiž pri reklamácii produktu v záručnej lehote štandardne doklad o kúpe nepožaduje.

Nie je to však pravidlom, zamestnanci si ho môžu v prípade pochybností vyžiadať.

Čínski študenti tak zrejme žiadne podozrenie nevzbudzovali. Avšak spoločnosti vysoký počet reklamácií neunikol, už v lete 2017 Apple opakovane vyzval, aby to nerobil.

Výzvy zostali bez reakcií

Výzvy zostali však bez reakcií, a to aj tie od colnej správy, v ktorých sa colníci dožadovali vyjadrenia k viac ako piatim zabaveným zásielkam z Číny.

Dovtedy sa však študentom podarilo v Apple už reklamovať celkom 3 069 falošných iPhonov, v takmer polovici prípadov úspešne. Podľa portálu Phonearena mali podvodom získať 1 493 pravých iPhonov.

Padli obvinenia

Pravé iPhony si však študenti nenechávali, všetky kusy putovali späť do Číny. Tam boli so ziskom predané. Finančný podiel pre študentov bol zaslaný najprv na účet matky Quan Jianga, tá ho následne previedla na jeho účet, ku ktorému mal v USA prístup.

Každý zo študentov mal podľa vyšetrovateľov v podvode vlastnú úlohu. Kým Zhou sa staral o logistickú časť, teda vyzdvihoval zásielky z Číny s falošnými iPhonmi a odosielal späť už vymenené kusy, Jiang vybavoval reklamácie s Applom.

Osobne, ale aj online. Zhou bol americkým federálnym súdom obvinený z nezákonného vývozu tovaru, Jiang potom z nezákonného obchodovania s falšovaným tovarom a zo spáchania podvodu.

Obaja študenti však zhodne tvrdia, že nemali potuchy o tom, že by v zásielkach z Číny mali byť falzifikáty.

01 - Modified: 2024-05-27 14:09:00 - Feat.: - Title: Vojnová mašinéria naberá na sile. Ruská centrálna banka má obavy, Kyjev drží nad vodou Západ (analýza) 02 - Modified: 2024-05-27 11:04:19 - Feat.: - Title: "Závažná politická provokácia." KĽDR odsúdila Južnú Kóreu, Japonsko a Čínu za vyhlásenia o denuklearizácii 03 - Modified: 2024-05-27 06:54:23 - Feat.: - Title: Taiwanu prichádza na pomoc spojenec. Republikánsky kongresman McCaul potvrdil podporu Washingtonu 04 - Modified: 2024-05-27 06:14:56 - Feat.: - Title: Soul, Tokio a Peking potvrdili záujem o denuklearizáciu KĽDR i obchodnú dohodu 05 - Modified: 2024-05-27 08:31:38 - Feat.: - Title: Ako to vyzerá v najhlbšej stanici metra na svete? Cestou do podzemia musia cestujúci prekonať až osem eskalátorov
menuLevel = 2, menuRoute = style/tech, menuAlias = tech, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
28. máj 2024 00:09