Ohybné smartfóny budú v nasledujúcom období zrejme ešte dosť rezonovať v oblasti smartfónov. Po rozpačitom minulom roku a problémoch s ohybnými obrazovkami sa zdá, že výrobcovia konečne vychytali problémy a snažia sa prinášať čoraz väčšiu kvalitu v tejto oblasti. Vyzerá to však tak, že nie sú vždy úplne najúprimnejší, keď ide o marketing.
Od koľkých milimetrov sa počíta "medzera"?
Po lepšom priblížení a pozretí sa na zatvorenú Motorola Razr však možno len ťažko hovoriť o “nulovej štrbine”, teda dokonalom zložení obrazoviek. Zack Nelson stojaci za videami na kanáli JerryRigEverything upozorňuje na množstvo možností, ako môžu nečistoty i prach preniknúť do zariadenia, či dokonca aj rovno pod displej.
"Plastové sklo"?
Najpresnejšie sa tiež nevyjadril zrejme ani Samsung. Ten nám na tlačovej konferencii v San Franciscu doslova povedal, že jeho displej tvorí ohybné sklo. Porušili zákony fyziky a ich displej na rozdiel od Motoroly má skutočne tvoriť sklo. Nelson však displej podrobil testu odolnosti a zistil, že na povrchu je predsa len plast a nie sklo.
Juhokórejský výrobca na video okamžite zareagoval. Potvrdil prítomnosť plastovej povrchovej úpravy, respektíve fólie, no pod ňou sa naozaj nachádza "forma skla". A to sa stáva z exaktného pohľadu trochu kontroverzným. YouTuber vraví, že by sa to teda malo presnejšie nazývať sklenený substrát, nakoľko tento displej by (zatiaľ) bez povrchovej plastovej úpravy nevedel fungovať. Veci sú skrátka o dosť komplikovanejšie.
Kde sú čistiace vlákna?
Na obranu však treba povedať, že nie vždy sa oplatí doťahovať sa s výrobcom. JerryRigEverything si totiž trochu zavaril. Kontroverznosťou sa stali štetinky na čistenie otočného kĺbu Samsungu.
Výrobca ukázal video, kde prezentoval sériu metličiek čistiacich hlavný kĺb a otočný mechanizmus v Samsung Galaxy Z Flip. Vravel, že sa starajú o to, aby sa do Flipu nedostali nečistoty. Tieto metličky sa otierajú o ohybný kĺb pri každom otvorení a zavretí.
Všetko by bolo bývalo v poriadku, keby Samsung neukázal video. Metličky totiž v kĺbe sú - avšak podľa detailného pohľadu YouTubera sú na úplne inom mieste. To vyvolalo samozrejme veľké diskusie.
Hneď na to rozobral nový skladací Samsung aj druhý známy YouTuber s kanálom iFixit. Ten upozorňuje, že metličky sú umiestnené predsa len tam, kde deklaroval Samsung, ale pri záťažovom teste fialovým prachom štetinky príliš nepomohli.
Nelson tak vydal o niekoľko hodín pod svojím videom vyhlásenie - ospravedlnil sa, pretože uznáva, že štetinky sa v kĺbe nachádzajú, no on ich prehliadol. Obzeral sa totiž po nich na inom mieste.
Z hľadiska čitateľa je preto tiež potrebné sledovať dlhodobejšie nejakú tému, nielen hľadať okamžite senzácie.
Poznámka pod čiarou
Treba ešte dodať, že ani jeden zo smartfónov nedeklaruje, že je v skutočnosti prachuodolný podľa najvyšších špecifikácií. Priznávajú tým, že by ich nečistoty mohli znehodnotiť. Avšak obaja výrobcovia sa pohrávajú so slovíčkami, čo nie je práve najférovejšie a najotvorenejšie k používateľom.