V minulých častiach nášho seriálu História firiem sme sa pozreli na históriu značiek Samsung, Motorola, Nokia, Sony a Apple.
Obrovský úspech, spolupráca so svetovými hráčmi a následný postupný prepad, z ktorého sa firma nespamätala dodnes. Čo sa stalo so spoločnosťou, ktorej mobilné telefóny používalo množstvo ľudí aj na Slovensku? Pred pár rokmi by azda nikomu nenapadlo, že firma HTC zmizne z popredných priečok predaja.
Táto taiwanská spoločnosť vznikla v roku 1997 a je skratkou slov High Tech Computer Company. Založila ju Cher Mi Wang, dcéra jedného z najbohatších ľudí na Tajwane v tom čase. Jej partnermi sa stali HT Cho a Peter Chou, pričom predmet ich záujmov najskôr tvorila výroba notebookov.
Bohužiaľ, už v začiatkoch musela zaúradovať majetná rodina Wang a pomôcť firme udržať sa na trhu. Zafinancovala vývojárov i dizajnérov a HTC bojovala o priazeň ďalej.
Úspešné spolupráce
Firmou sa tiahne v priebehu svojej kariéry spolupráca s najrôznejšími značkami, a tak jedna z väčších zaujímavých kooperácií prišla so spoločnosťou Compaq v roku 2000. Tí chceli od HTC pomoc s výrobou mobilných laptopov. Neskôr im dôveru v podobnej veci preukázala aj známa firma HP.
HTC však zavetrila silný potenciál vo výrobe osobných mobilných zariadení, keďže vtedy boli moderné takzvané PDA-čka. Reč je o osobných vreckových asistentoch, ktoré sa tešili veľkej obľube. Nedalo sa to ešte nazývať smartfónom, keďže tieto zariadenia nemali pokročilé funkcie a ovládali sa najrôznejšími tlačidlami či joystickmi a fyzickými klávesnicami, no išlo o dôležitý vývojový medzistupeň.
Okolo roku 2002 sa o ne zaujímali zahraniční operátori, ako napríklad AT&T, Verizon Vodafone a ďalší. PDA-čka HTC bežali na podpore systému od Microsoftu a spoločnosť ich ešte v roku 2004 predávali pod značkou Qtek.
Všetky spolupráce so známymi svetovými výrobcami toho obdobia postupne pridávali HTC na kredite. Zariadenia s označeniami HTC Magician, HTC Wizard a HTC Apache boli dobrými produktmi s operačným systémom Windows Mobile.
Zostáva vám 85% na dočítanie.