Viac ako 500 ľudí sa zapojilo počas víkendu do globálneho boja proti pandémii COVID-19. Ako sme vás informovali, konalo sa virtuálne podujatie Hack the Crisis Slovakia, ktoré trvalo 48 hodín. Počas tohto digitálneho maratónu, teda hackathonu, mali vzniknúť návrhy na riešenie aktuálnej situácie.
V skutočnosti naozaj vznikli desiatky riešení na momentálne zdravotnícke, spoločenské a ekonomické problémy spôsobené koronavírusom. Zapojené tímy vytvorili spolu 23 projektov zameraných na zmiernenie dopadov koronakrízy. Odborná porota ich hodnotila z hľadiska možného dopadu, udržateľnosti, originálnosti, rozpracovanosti a možnosti rýchleho uvedenia do praxe.
Ocenenia si odniesli štyri najlepšie riešenia:
- Víťazom hackhathonu sa stal projekt Smart Triage. Ide o aplikáciu, ktorá má nahradiť vstupné dotazníky v nemocniciach pre ľudí podozrivých na ochorenie COVID-19 a znížiť tak riziko šírenia nákazy. V aplikácii by si pacient už pred príchodom do nemocnice vyplnil všetky údaje v smartfóne. Zdravotnícky personál v nemocnici by ich už len zoskenoval a vyhodnotil riziko infekcie.
- Druhé miesto získal Q-Tracker. Je to nástroj na sledovanie a analýzu príznakov COVID-19 v reálnom čase. Využíva agregované dáta o klinických príznakoch používateľov, na základe ktorých predpokladá počet a polohu infikovaných ľudí bez potreby testovania.
- Ďalšie druhé miesto má aj aplikácia Bear with Life. Tá má ľuďom uľahčiť sociálne dištancovanie. Pomáha im udržať si zdravé návyky aj počas karanténnych opatrení. Sleduje, ako sa cítime a motivuje celé skupiny používateľov udržať si motiváciu a lepšie zvládnuť sociálnu izoláciu.
- Cenu publika získal projekt EmployWe, ktorý získal aj ocenenie Economy Award od odbornej poroty. Ide o online platformu, kde si firmy môžu medzi sebou zdieľať pracovníkov, ktorí sú buď nevyužití, alebo naopak chýbajú.
Práca na riešeniach ale nekončí len finálovými prezentáciami. Dve z najlepších riešení, Smart Triage a Q-Tracker, sa budú môcť zúčastniť medzinárodného 6-týždňového akcelerátora. V ňom môžu pre svoj nápad vyvinúť prototyp, získať investora a globálny dosah.
„Do akcie, ktorú sme s tímom pripravili doslova za pár dní, sa zapojilo viac ako 80 riešiteľov v 23 tímoch, 60 mentorov a odborníkov. Tí v extrémne krátkom čase priniesli množstvo podnetov na riešenie nastolených problémov,“ hovorí Marek Lavčák, spoluorganizátor Hack the Crisis Slovakia.
„Zároveň veríme, že mnohé z nich bude možné uplatniť u nás, ale aj v ďalších krajinách a potlačiť tak následky tejto krízy,“ dodáva.
Do hackathonu sa zapojili aj Slováci žijúci v zahraničí, napríklad v USA, Veľkej Británii alebo Dánsku. O medzinárodnom rozmere svedčí aj to, že s nápadom na riešenie prišiel aj medzinárodný tím s členmi zo Slovenska, Brazílie a Litvy.
Záštitu nad podujatím prevzala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.
Zdroj: Tlačová správa