5G. Dva znaky, ktoré vyvolávajú vo svete neskutočné vášne na všetkých stranách. Predstavujú siete piatej generácie, na ktoré by sme sa mali ako používatelia tešiť. Kým sú však jedni nadšení, iní ničia vysielače a znemožňujú rozvoj infraštruktúry. Čo je vlastne 5G sieť a ako sa vyvinula?
1G, 2G, 3G...
Géčko v označení sietí znamená skratku pre generáciu sietí. 2G sú siete druhej generácie, 3G sú tretej generácie a tak ďalej. V zásade každá nová generácia priniesla vyššie rýchlosti, vyššiu bezpečnosť, spoľahlivosť a pokročilejšie technológie.
Siete piatej generácie vznikli prirodzeným vývojom, ktorý sa začal už pred desaťročiami. V 80. rokoch minulého storočia boli mobilné komunikačné siete prvej generácie v analógovej forme. Mali limitované rozšírenie po svete i použitie a prístup k tejto sieti mali len vyspelé krajiny.
Siete prvej generácie 1G sa označovali ako AMPS, poskytovali len hlasové služby a nevedeli ešte posielať dáta. Siete druhej generácie, teda 2G, pomenované aj GSMA alebo CDMA už prenášali signál v digitálnej forme a umožňovali nielen hlasové služby, ale aj posielať textové správy SMS a využívať dátové služby.
Priniesli veľký zlom, pretože v období prelomu 80. a 90. rokov prichádzajú na scénu mobilné telefóny a zároveň boli spustené prvé komerčné siete dostupné pre verejnosť. Mobily dali sieťam zmysel aj z pohľadu bežného používateľa. Mohol ich priamo využívať a stačilo mu na to zariadenie v ruke.
„GSM štandard sa začal v rámci Európy, ale postupne prišlo k domi...
Zostáva vám 85% na dočítanie.