Podľa zistení vedcov z Pittsburgskej univerzity môžu byť smartfóny vďaka senzorom v nich využité na sledovanie miery opitosti, informuje portál iDnes.cz. Výskumníci dúfajú, že výsledok ich štúdie môže prispieť k vývoju výstražného zariadenia.
To by osobu pod vplyvom alkoholu napríklad varovalo pred posadením za volant. Je však otázka, či by takéto upozornenie rešpektovali.
Do štúdie amerických vedcov sa zapojilo 22 účastníkov vo veku 21 až 43 rokov. Všetkým bol každú hodinu podávaný alkoholický kokteil z vodky a limetkovej šťavy. A to až do doby, než dotyčný účastník dosiahol limitu 80 mg alkoholu na 100 ml krvi, čo zodpovedá 0,8 promile alkoholu v krvi.
Práve takú hladinu alkoholu totiž tolerujú zákony nielen v USA, ale napríklad aj vo Veľkej Británii (okrem Škótska, kde je limit 0,5 promile).
Vedci následne využili snímače, ktoré sú štandardnou súčasťou každého smartfónu. Pomocou nich totiž sledovali chôdzu účastníkov štúdie. Podľa serveru BBC zistili, že telefóny dokázali s 90% presnosťou zistiť prekročenie zákonného limitu už po pár krokoch ich užívateľov.
Každý z účastníkov štúdie mal telefón prichytený na chrbte a každé dve hodiny mali po priamke urobiť desať krokov, otočiť sa a vrátiť sa späť. Telefóny pritom dokázali v prevažnej väčšine rozpoznať zmenu v chôdzi daného účastníka.
"Máme výkonné senzory, ktoré so sebou nosíme, kamkoľvek ideme," zmienil vedúci výskumu Brian Suffoletto s tým, že je len potrebné naučiť sa ich používať tak, aby čo najlepšie slúžili verejnému zdraviu.
Americkí vedci teraz dúfajú, že ich zistenia budú využité pri vývoji zariadení, ktoré by pri prekročení zákonného limitu alkoholu v krvi ľudí varovalo napríklad pred posadením za volantom. Mohlo by ísť napríklad aj o mobilnú aplikáciu. Avšak stále by bolo na rozhodnutí daného používateľa, či by takéto varovanie bral vôbec do úvahy. Respektíve, či by vôbec podobnú aplikáciu používal.
Suffoletta na uskutočnenie štúdie prinútila okrem iného príhoda z vysokoškolských štúdií, kedy kvôli nehode, v ktorej zohrával úlohu alkohol, prišiel o blízkeho priateľa. Ako pohotovostný lekár sa potom neraz staral o dospelých, ktorí si zranenie privodili v dôsledku akútnej intoxikácie alkoholom.
Vedci z Pittsburgskej univerzity sú si vedomí, že ich štúdia má vzhľadom na nízky počet účastníkov pomerne malú výpovednú hodnotu. Podľa svojich slov však mienia na tento predbežný výskum nadviazať ďalšími experimentami. Tie majú okrem iného vernejšie napodobniť bežné nosenie telefónov v vreckách či rukách ich užívateľov.
Suffoletto sa vraví, že už za päť rokov by si vedel predstaviť svet, keď ľudia dostanú včasné varovanie pred následkami rizikového pitia alkoholu. Tie by podľa neho mali obsahovať napríklad aj tipy, ako s pitím nadobro skoncovať.