StoryEditor

Talentovaný Mr. Nikon pre každého

10.06.2008, 00:00

Svojím zameraním Nikon Coolpix L18 oslovuje širokú verejnosť a padne do ruky nielen začiatočníkovi, ale aj profesionálnemu fotografovi. Rodinní či príležitostní amatéri by sa zhodli, že L18 má intuitívne rozmiestnené ovládače a gigantický monitor namiesto hľadáčika je najpríťažlivejším detailom.
Skúsení amatéri a profesionáli budú donekonečna otáčať telo s pekným dizajnom. Hľadáčik tento prístroj nemá a jediný kontakt "umelcovho" oka s okolím je práve obrazovka na zadnej strane. LCD displej má veľkosť 3 palce a používateľovi poskytuje jasný obraz a vďaka jeho veľkosti sa ovládacie menu stáva prehľadnejším, ako je to pri menších obrazovkách. Dá sa na ňom vidieť výsledná fotografia ešte pred stlačením spúšte. Premietne sa na nej obraz aj s nastaveniami bielej, pod- či preexponovania.
Veľkoformátové snímky
Po vyfotení prvých obrázkov a snahe nastaviť fotoaparát podľa svojej chuti sa ovládače skutočne zdajú rozmiestnené ideálne. Ale možno je to len preto, lebo človek si zvykne na všetko.
V útrobách strieborného tela sa nachádza obrazový snímač s plochou necelých 8,3 milióna pixelov, z čoho sa efektívne využíva zhruba 8 miliónov. Pomerne veľké rozlíšenie ukazuje svoju výhodu pri konečnom dotváraní fotografie. Výrezy nie sú problém a fotka sa dá použiť aj na veľkoformátovú tlač. Svetlo na obrazový snímač vchádza objektívom Nikkor s trojnásobným optickým zoomom. Ohnisková vzdialenosť má kinofilmový ekvivalent v podobe širokospektrálneho 38 -- 105 mm objektívu.
Takýto rozsah je pre vreckové digitálne fotoaparáty štandardný a na dovolenkové fotografie je postačujúci. Pre bežné oko fotonadšenca či len občasného tvorcu sú nevýhody takýchto objektívov neviditeľné. Výsledné fotografie sú čisté a pri štandardných citlivostiach sa neobjavuje nechcený digitálny šum. L18 môže používať dokonca vysoko citlivé ISO 1600, nie je to však zadarmo. Ako daň príde do obrázku šum a zrno, s čím však treba rátať aj pri poloprofesionálnych, ba dokonca aj niektorých profesionálnych prístrojoch.
V praxi
Po zapnutí prístroj prekvapí veľmi rýchlou reakciou. Nepotrebuje čas na rozmýšľanie a prebúdzanie. Stačia zhruba tri sekundy a je možné zaostriť prvý obrázok od momentu stlačenia tlačidla on/off.
Keďže prístroj vo veľkosti mydla určený je aj pre tých najmenej zdatných fotografov, ponúka jednoduchý automatický režim. Po jeho zapnutí je možné fotografovať bez akýchkoľvek starostí o ďalšie nastavenia. Funkcia D-Lighting koriguje extrémne svetelné efekty a bez používania zložitých úkonov je možné fotiť čokoľvek, kdekoľvek a kedykoľvek.
Ak sa niekomu podarí prekonať svoju lenivosť a začne poškuľovať po ostatných nastaveniach, nebude sklamaný. Vyváženie bielej ponúka automatické a prednastavené hodnoty, no dovoľuje aj manuálne nastavenie. Pri úprave bielej farby je stále aktivovaný pohľad obrazovky do okolia, a tak je možné skontrolovať, či nám vybraná teplota svetla nezafarbila fotku domodra, dočervena či dožlta.
Prekvapujúca rýchlosť
Snímanie jednej fotografie či sériové snímky (v prekvapujúco rýchlom slede za sebou) sú dve zo štyroch nastavení režimu fotenia. Najväčšou neznámou ostáva nastavenie s prozaickým názvom Mozaika. Po stlačení spúšte vytvorí 16 snímok za sebou a ukladá ich v mozaike 4 x 4. Stačí sa točiť s fotoaparátom okolo seba a máte na mozaike defilé svojej izby. Otázkou však stále ostáva -- načo? Ja som okrem toho, že som splašene krútil L18-tkou okolo nechápajúceho psa, neprišiel na nič. Ešteže fotoaparát disponuje stabilizáciou obrazu a nebola z toho točenia len mozaikovitá machuľa.
Pri nastavení farieb je použitý podobný princíp ako pri vyvážení bielej farby. Vidíte náhľad okolia a meníte nastavenia. Podľa zvoleného typu fotografie sa upraví náhľad a vy tak máte predstavu, aký bude výsledok. Štandardné farby sú trocha "kodakofilné", reálne a neiritujúce. Živé farby by sa, naopak, dali prirovnať ku kinofilmovému Fuji, známemu extrémne modrou oblohou a zelenozelenou trávou. Nastavenie čiernobielej je, ako pri všetkých digitálnych prístrojoch, trocha mdlé a aj v tomto prípade čiernej chýba čierna a bielej biela. Tým sa vytráca z odfotenej snímky duša a chýba jej charakter. Ešteže existujú grafické programy. Nechýba sépiové nastavenie a tiež kyanotypia, modrastý efekt.
Štrnásť motívov
Malé, spratné telo fotoaparátu skrýva veľa ďalších nastavení. Vnútorný čas, dátum či nastavenia pre uvítanie používateľa. Nepodstatné, ale poteší. Pre fotografovanie je dôležitých 14 rôznych fotografických motívov. Ak sa rozhodnete natáčať celovečerný film, k dispozícii sú tri režimy záznamu, ktoré zodpovedajú štandardným snímacím podmienkam. Napriek podaktorým "veciam navyše" sa Collpix L18 snaží používateľovi jeho tvorbu spríjemniť. Okrem už spomínanej stabilizácie, ktorá celkom dobre eliminuje pohyby objektu či opilecký tras rúk, sa do vašich služieb pýta ISO 64-1600, tiež spomínaný D-Lighting a funkcia Face-priority -- vyhľadá a zaostrí tváre fotografovaných osôb, vďaka čomu sa pri L18 nestretnete s pochopením pri ostrení na uzol kravaty.
Keď sa rodina nudí?
Lenivosť prekonaná, prvé fotenia za sebou, syn, dcéra, manželka a pes v albume? Netreba podľahnúť sladkému ničnerobeniu. Nikon Coolpix L18 má viac talentu, ako sa zdá. Zvláda makrofotografiu, pričom si na kresbe detailov dáva záležať. Ak by sa zunovalo makro a pre vlastné potreby by nestačil trojnásobný optický zoom, vyhrňte si rukávy -- na futbal môžete použiť štvornásobné digitálne priblíženie, no s malým upozornením: čím bližšie, tým menšia kvalita snímky.
Snímky sa ukladajú na SD pamäťové karty a pre tých, čo radi karty niekam odložia a potom nevedia, kde ich hľadať, je pripravená 21 MB interná pamäť. Ako zdroj energie poslúžia aj alkalické tužkové batérie... dve poprosím. Vydržia približne na 180 záberov a ak ich niekde zabudnete, jednoducho kúpite nové. Lítiové batérie vydržia až 650 expozícií... klobúk dolu. Ak budete fotoaparát nosiť vo vrecku, bez batérií váži 125 gramov a v čiernej farbe je navyše nenápadný, dá sa s ním teda aj dobre "paparazzovať". Na to, že ide o "mydielko", je to nadaný krpec a nebyť mozaikovitých pseudoumení či ešte zopár trendových nanič funkcií, dostal by na vysvedčení usilovnú včeličku.
Coolpix L18 je však multifunkčný a použiteľný prístroj a prasiatko si tiež nezaslúži. Jeho služby ocení aj profesionálny fotograf, najmä, ak sa mu nechce pri ceste na bicykli nosiť niekoľkokilové závažie navyše -- L18 pomôže nielen ako záznamové médium, aby nezabudol, kam sa vrátiť.

Parametre Coolpix L18
Snímač: CCD 1/2,5"
8,29 megapixela, z toho 8 efektívnych
Displej: ACL TFT 3" (7,6 cm) 230 400 pixelov
Makro: min. 15 centimetrov
Optický zoom: 3x, digitálny 4x
Svetelnosti: f/2,8 -- 4,7
Karta: SD/SDHC card
Vnútorná pamäť: 21 MB
Video: max. 640 x 480 na 30 záberov/s
Cena: cca 3 600 korún

menuLevel = 2, menuRoute = style/tech, menuAlias = tech, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
01. november 2024 02:26