StoryEditor

IT novinky: ultratenký tablet či 3D kino, ktoré sa dá nosiť na hlave

12.10.2011, 00:00
Autor:
aszasz
Predovšetkým pre biznis zákazníkov je určený tablet Latitude XT3 alebo Nové dotykové zariadenie Wireless Touchpad. Zaujímavosťou je Sony s náhlavovým 3D displejom HMZ-T1

Popri „základnom“ vyhotovení je možné doobjednať aj displej vhodný na prácu na priamom slnku. Z hľadiska čipovej platformy novinka využíva Core procesory druhej generácie od Intelu, čipovou súpravou  je Mobile Intel QM67 Express a grafikou Intel HD Graphics 3000. Záujemcovia budú mať na výber pevné disky alebo SSD disk s kapacitou 256 GB, širokú konektivitu vrátane Bluetooth 3.0 a Wi-Fi 802.11 všetkých verzií. Výdrž na batériu by mala presiahnuť osem hodín.


Vzhľadom na firemné použitie nechýbajú ani bezpečnostné funkcie na ochranu dát pred krádežou či mechanickým poškodením. Tablet sa dá objednať s rôznymi verziami Windows 7. Šasi z horčíkovej zliatiny má rozmery 323 x 221,7 x 30,9 milimetra a hmotnosť dva kilogramy so šesťčlánkovou batériou.
Orientačná cena: 1 400 eur


Myš posiela do dôchodku
Nové dotykové zariadenie Wireless Touchpad by chcelo ohroziť pozíciu myši ako základného polohovacieho zariadenia pre naše počítače. S pomocou tohto 5-palcového touchpadu je podľa firmy Logitech možné jednoducho ovládať kurzor, rolovať dokumenty alebo expresne prechádzať medzi stránkami. Bezdrôtový Logitech Wireless Touchpad zároveň ponúka viacbodovú dotykovú navigáciu, ktorá je doplnená o ovládanie pomocou gest.


Na komunikáciu s počítačom sa využíva bezdrôtové Wi-Fi, pričom touchpad disponuje malým prijímačom. Napájanie je riešené dvojicou AA batérií a výrobca deklaruje výdrž do štyroch mesiacov. LED kontrolky indikujú, či je touchpad zapnutý a včas vás upozornia, keď sa batérie vybíjajú.
Orientačná cena: 50 eur


Sony ponúkne nové náhlavové 3D kino
Sony plánuje ešte do konca tohto roka  uviesť na trh náhlavový 3D displej HMZ-T1, ktorý by mohol byť vhodný ako osobné 3D kino pre hudbu, videá, filmy či hry. O zobrazovanie sa stará technológia organických OLED displejov, pričom Sony pri podobných produktoch nasadila OLED prvýkrát. Displej by mal poskytnúť lepšiu kvalitu obrazu a farieb v porovnaní s rozšírenejšími displejmi používajúcimi plazmu alebo tekuté kryštály. Silnou stránkou OLED displejov je nízka spotreba a verné podanie farieb,  najmä čiernej.


OLED s polovičným HD rozlíšením 1 280 x 720 obrazových bodov vie ponúknuť ekvivalent 750-palcového displeja. Zobrazovacia jednotka je doplnená o 5,1-kanálové virtuálne slúchadlá (technológia Virtualphones). Zariadenie bude možné ľahko napojiť na prehrávače Blu-ray diskov alebo herné konzoly. Multimediálny produkt bude možné v Japonsku kúpiť od 11. novembra, pričom na pultoch predajní v USA a Európe sa objaví približne v čase Vianoc.  Mladšie vekové skupiny si však zrejme veľa zábavy neužijú, keďže Sony odporúča použiť zariadenie osobám starším ako 15 rokov.
Orientačná cena: 500 eur


Toshiba AT200: Ultraštíhly tablet s Androidom 3.2
Toshiba predstavila svoj nový tablet AT200. Zaujať by mohol už samotnou konštrukciou. Jeho hrúbka medzi hornou a dolnou časťou je len 7,7 milimetra. Ďalšie rozmery sú 256 mm x 176 mm a hmotnosť 558 gramov. Tablet  využíva displej s uhlopriečkou 10,1 palca, pričom zobrazuje v rozlíšení 1 280 x 800 obrazových bodov. Zobrazovacou jednotkou je kapacitný LCD panel s LED podsvietením. Samozrejmosťou je podpora multidotykového ovládania, pomer strán je 16 : 10.

Pomyselným srdcom novinky je procesor TI OMAP 4430 s taktom 1,2 GHz, doplnený o 1 GB RAM, internú pamäť s maximálnou kapacitou 64 GB či konektivitu zahŕňajúcu micro-USB, micro-SD, micro-HDMI, Bluetooth, Wi-Fi (802.11 b/g/n) a dokovací port. Port micro-HDMI umožňuje streamovať video v HD rozlíšení do televízora a sledovať ho tak na veľkej obrazovke.

Zaujať môže aj navigačné GPS, 3D akcelerometer, elektronický kompas, snímač intenzity okolitého svetla. Nechýba ani zadný 5-megapixelový fotoaparát, predná 2-megapixelová kamera či stereo reproduktory. Na batériu by mal tablet vydržať zhruba osem hodín. Operačným systémom je Android 3.2 Honeycomb od Google.
Orientačná cena: neznáma


HTC Sensation XL: Mobilný obor
Android sa presadil na celom spektre mobilov od „maluchov“ po „obry“. Do druhej spomínanej kategórie možno zaradiť aj novinku od HTC. Model Sensation XL využíva displej s nadpriemernou uhlopriečkou 4,7 palca, ktorý však zobrazuje v rozlíšení 480 x 800 obrazových bodov. Zišlo by sa už vyššie rozlíšenie. Smartphone HTC Sensation XL ďalej poháňa jednojadrový procesor Qualcomm Snapdragon 8255T s taktovacou frekvenciou 1,5 GHz. Je doplnený o RAM s kapacitou 768 MB. Dáta sa budú dať ukladať na internú pamäť s kapacitou 16 GB, rozšíriteľnou pomocou kariet microSD.


Zaujať by mohol aj zadný fotoaparát s rozlíšením 8 megapixelov, predná 1,3-megapixelová webová kamera, podpora rýchlych mobilných dát či Wi-Fi 802.11 b/g/n vrátane DLNA či Bluetooth 3.0 s profilom A2DP. Novinka je pripravená na multimédiá, vo výbave nechýba technológia Beats Audio či FM rádio. Batéria novinky má kapacitu 1 600 mAh, čo vzhľadom na parametre nie je zázračná hodnota. Výrobca deklaruje telefónu výdrž takmer 12 hodín v GSM, resp. 7 hodín v 3G.  HTC Sensation XL beží na operačnom systéme Android 2.3 Gingerbread. Pripraviť sa musíme na úctyhodné rozmery 132,5 × 70,7 × 9,9 mm a vyššiu hmotnosť 162,5 gramu.
Orientačná cena: 500 eur

01 - Modified: 2004-06-01 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Vodohospodári majú nádej
menuLevel = 2, menuRoute = style/tech, menuAlias = tech, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
24. september 2022 20:44