StoryEditor

Surfovanie v zahraničí zlacnelo. Prinášame tipy

21.06.2012, 00:00
Internet je túto sezónu podstatne výhodnejší. Najmä ak využijete špeciálne ponuky operátorov.

Ak plánujete počas dovolenky surfovať nielen na morských vlnách, ale aj na internete, nezabudnite si vopred porovnať ceny a myslieť na niekoľko základných pravidiel. Ušetria vám peniaze a riešenie možných problémov.

Vyššie ceny, akciové balíky
S vašou súčasnou SIM kartou môžete surfovať aj v pokrytí zahraničných sietí. Ani v dnešnej digitálnej dobe však stále nejde o najlacnejšie riešenie, najmä v krajinách mimo Európskej únie. Za stiahnutie pár megabajtov dát si operátori môžu naúčtovať aj desiatky eur. Ak plánujete surfovať intenzívnejšie, odporúčame aktiváciu doplnkového balíka.

Bez neho totiž za jeden prenesený megabajt zaplatíte od dvoch do štyroch eur v krajinách Európskej únie až po 9 eur napríklad v Chorvátsku či 20 eur v ďalších dovolenkových destináciách. Od začiatku júla začne platiť nová regulácia Európskeho parlamentu, ktorá cenu v rámci krajín Európskej únie limituje na 84 centov. Operátori stanovili práve túto cenu.

„Ak nechcete míňať veľa, odporúčame vyhýbať sa používaniu aplikácií pre smartfóny, nesťahovať zbytočne veľké súbory, ale predovšetkým si aktivovať vhodný dátový roamingový balík,“ radí hovorca Orangeu Richard Fides. Na balíky upozorňuje aj hovorca Telekomu Michal Korec. „Ak chce zákazník surfovať či pracovať s dátami, vyjde ho výhodnejšie aktivácia jedného z ôsmich balíčkov v ponuke,“ doplnil.

Balíky dát je možné aktivovať aj zo zahraničia napríklad cez zákaznícku linku. Tá je dostupná cez medzinárodné čísla. Pohodlnejšia a lacnejšia je však aktivácia ešte zo Slovenska.

Neobmedzene, ale pomaly
Pre príležitostné, ale dátovo náročné použitie, má Telekom jednorazové balíky. Ponúkajú buď neobmedzený dátový objem alebo prenosovú rýchlosť na hodinu alebo celý deň. Skupina služieb Travel & Surf je určená pre krajiny Európskej únie, Island, Nórsko a Lichtenštajnsko. Za 4 eurá získate predplatených 5 megabajtov na 24 hodín. Týždňový balík stojí 9 eur a obsahuje 20 megabajtov dát. Alternatívou je aj týždňový dátovo neobmedzený balík za 21 eur, po prenesení 80 megabajtov sa však rýchlostne obmedzí na núdzovú rýchlosť 32 kilobitov za sekundu. Tá je vhodná len na prezeranie nenáročných mobilných verzií stránok, na plnohodnotné surfovanie je primalá.

Operátor pripravil aj balíky EÚ Naj Data platné v rovnakých krajinách. Najmenší variant je dostupný už za necelé dve eurá, pričom je platný hodinu od aktivácie. Ponúkne neobmedzený objem dát s maximálnou prenosovou rýchlosťou 128 kilobitov za sekundu. Je určený na nenáročné surfovanie.

Vyššie balíky už rýchlosť neobmedzujú. Ohraničené sú však maximálnym preneseným množstvom dát. Za necelých 10 eur na jeden deň získate až 100 megabajtov. Najnáročnejším zákazníkom je dostupný aj balík s dvojnásobným objemom dát za takmer 30 eur na jeden týždeň.

Lacno vo vybraných krajinách
Operátor Orange ponúka výhodné dátové roamingové balíčky v pokrytí jeho partnerských sietí vo viacerých krajinách Európy. Za mesačný poplatok takmer 4 eurá získate cenu za prenesený megabajt už od 9 centov v rámci balíka Európa dáta. Výrazný škrt cez rozpočet teda neurobí ani intenzívnejšia prevádzka. Ostatné krajiny EÚ však majú zvýšenú sadzbu až na 49 centov za megabajt.

Ak sa chystáte mimo Európy, radšej siahnite po variante Svet dáta. Za 6,90 eura mesačne získate aj zvýhodnenú cenu v ostatných krajinách sveta. Megabajt prenesiete za 89 centov.
Pre krajiny EÚ a Švajčiarsko operátor ponúka aj mini balíček za dve eurá mesačne. Získate 2 megabajty predplatených dát, pričom za každý navyše zaplatíte 1,99 eura. Balík ale po zlacnení od 1. júla prestane byť výhodný. V rámci špeciálnych balíkov pre susedné krajiny Ahoj Česko, Rakúsko alebo Maďarsko môžete za necelých 10 eur mesačne preniesť až 100 megabajtov. Každý ďalší prenesený megabajt stojí 9 centov.

Telekom pre Chorvátsko, Turecko, Egypt a Tunis pripravil balíky Holiday Naj Data v dvoch variantoch. Za hodinový prístup na internet s maximálnou rýchlosťou 128 kilobitov za sekundu a bez obmedzenia dát zaplatíte necelé 4 eurá. Ak chcete kvôli zlému počasiu surfovať celý deň, za takmer 15 eur dostanete 24-hodinový prístup s rovnakými podmienkami. Zázraky od týchto balíkov však nečakajte, ich rýchlosť sa vyrovná lepším ISDN linkám. Zložitejšie webové stránky sa môžu načítavať aj niekoľko desiatok sekúnd.

O2: Balík vraj čoskoro
V ponuke O2 zatiaľ dátové balíky úplne chýbajú. Za jediný stiahnutý megabajt v Chorvátsku alebo Turecku zaplatíte až 9 eur. Už o niekoľko týždňov však podľa hovorkyne operátora Martiny Jamrichovej prinesie O2 balík 25 megabajtov za dve eurá na jeden deň. Ten však bude platiť len v štátoch Európskej únie. „Zákazníci budú môcť používať Facebook a e-mail bez obáv z vysokých účtov,“ opisuje Jamrichová.
Infografika: Základné ceny a malé balíky dát

Chcete ušetriť? Držte sa pár zásad

 • Ak dáta neplánujete využívať, radšej si ich zablokujte v telefóne. Vyhnete sa zbytočným poplatkom pri nepozornosti.
 • V roamingu striehnite na každý prenesený bajt. Plytvanie môže vyjsť draho. Napríklad fotografie pred poslaním zmenšite, videá pošlite radšej až z domu.
 • Vypnite si v telefóne príjem e-mailov, nahlasovanie aktuálnej polohy či automatické aktualizácie. Novšie telefóny by to mali spraviť za vás, pre istotu však nastavenia skontrolujte.
 • Pri surfovaní používajte prehliadače s kompresiou dát. V telefóne to dokáže napríklad Opera Mini (mini.opera.com) alebo Opera Mobile pri zapnutom „turbo“ režime, v notebooku prehliadač rovnakého výrobcu – ale treba urýchľovač zapnúť.
 • Aj na prenosnom počítači uprednostňujte mobilné verzie stránok. Neobsahujú zbytočnú grafiku a vyžadujú oveľa menší objem dát. Väčšinou sú dostupné na adrese m.domena.sk, presnú adresu si však radšej zistite vopred.
 • Pri surfovaní môžete úplne zakázať sťahovanie obrázkov.
 • Niektoré online navigácie v telefónoch či tabletoch umožňujú nahrať si plánovanú trasu vopred. Preskúmajte vašu aplikáciu a ak je možné, stiahnite si podklady ešte doma.
 • V počítači si dočasne vypnite automatické aktualizácie operačného systému. Na niekoľko dní ich nutne potrebovať nebudete, najmä v spojení s kvalitným antivírusom.

Kedy počkať s aktiváciou balíkov

 • Mesačné roamingové balíky si aktivujte v takom čase, aby nekrižovali viacero fakturačných období. V opačnom prípade ich môžete zbytočne preplatiť.
 • Ak odchádzate do začiatku júla, aktiváciu roamingových balíkov odložte na poslednú chvíľu, v najbližšom čase môžu operátori priniesť aj ďalšie výhodnejšie ponuky.
 • Ak má pre vás lepšie roamingové ceny konkurenčný slovenský operátor, môže sa vám vyplatiť kúpa jej predplatenej karty alebo základného paušálu bez viazanosti
 • Pre skutočne intenzívne surfovanie je často lacnejšie využiť SIM kartu miestnych operátorov. Pred objednaním balíka od našich operátorov si pozrite ceny na internete.

Internetové kaviarne: Radšej bezpečne

 • Ak chcete na internet využiť internetovú kaviareň, vyhnite sa používaniu dôležitých USB kľúčov. Na neudržiavaných počítačoch sú časté vírusy, mohli by kľúč nainfikovať alebo ukradnúť dáta.
 • Do verejných počítačov tiež nezadávajte prihlasovacie údaje. Môže na nich bežať odchytávač hesiel.
menuLevel = 2, menuRoute = style/tech, menuAlias = tech, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
26. september 2022 22:31