StoryEditor

Novinky z IT sveta (foto)

14.03.2012, 23:00

Počítač s ľahkým servisom
HP Z1 Workstation


Orientačná cena: 1 500 eur

Vlastné riešenie na častý problém nielen počítačov all-in-one ponúka spoločnosť HP. Podobné počítače „všetko v jednom“ vrátane displeja sú síce kompaktné a vhodné napríklad do kancelárií, ale komplikácie zvyknú nastať pri servise alebo potrebe nahradiť jednotlivé komponenty v ich útrobách lepšími modelmi. Liekom má byť nová pracovná stanica, ktorá má označenie HP Z1 Workstation.

Pracovná stanica prichádza s dizajnom, ktorý má zjednodušovať aj podobné úlohy. Šasi je ľahko otvárateľné dokonca bez nutnosti použitia akýchkoľvek nástrojov. Počítač je pripravený na rýchlu výmenu komponentov, akými sú zdroj, grafická karta, pevný disk či pamäte.

Základom novinky je 27-palcová zobrazovacia jednotka. V útrobách nájdeme štvorjadrové procesory triedy Intel Xeon alebo dvojjadrové Core, grafiku vrátane Nvidia Quadro Q4000M, maximálne dvojterabajtový pevný disk či voliteľný SSD disk, a tiež multiformátovú čítačku pamäťových kariet. All-in-one môže disponovať DVD alebo Blu-ray optickou mechanikou.
Z1 Workstation sa začne predávať od apríla. Určená je predovšetkým pre biznis sféru.

Full HD displej v placke
Huawei MediaPad 10 FHD


Orientačná cena: 450 eur

Nástupca pomerne úspešného tabletu MediaPad bude k dispozícii v priebehu druhého kvartálu. Jeho súčasťou bude veľký 10,1-palcový displej, ktorý zvláda zobraziť Full HD rozlíšenie 1080p. Zobrazovacia jednotka má pracovať v konfigurácii 1 920 × 1 200 obrazových bodov. O výpočtový výkon sa stará štvorjadrový procesor s taktom 1,5 GHz. Medzi parametrami sa i spomína 8-megapixelový fotoaparát.

Môžeme tiež počítať napríklad s podporou bezdrôtových sietí Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3.0 či dokonca s LTE. Nový tablet by však nemal byť len rýchly, ale zaujať by mohol aj dizajnom. Jeho hrúbka je 8,8 milimetra. Zariadenie bude používať najnovšiu verziu operačného systému Android 4.

Ľahučký 13-palcový ultrabook
Lenovo IdeaPad U300eOrientačná cena: od 800 eur

Spoločnosť Lenovo uvádza do predaja svoj najnovší prenosný počítač IdeaPad U300e, ktorý spadá medzi takzvané ultrabooky. Ide o tenké prenosné počítače, ktoré musia spĺňať niekoľko kritérií. Napríklad hrúbku tela do 20 milimetrov, vstavaný SSD disk alebo rýchle štarty či prebúdzanie z režimu spánku.

Základom ultrabooku je 13,3-palcový displej s rozlíšením 1 366 x 768 obrazových bodov, Intel Core i5 čip druhej generácie, grafika HD3000, pevný disk s kapacitou od 500 GB alebo 32-gigabajtový SSD disk či HDMI výstup. Vo výbave nechýbajú ani 4 GB operačnej pamäte RAM, 1,3-megapixelová webová kamera, dvojica USB 2.0 a jeden USB 3.0 port. Operačným systémom je Windows 7 Home Premium.

Počítač má rozmery 32,5 x 21,5 x 1,8 centimetra. Hmotnosť sa zastavila na hranici 1,6 kilogramu. Na štvorčlánkovú batériu by mal vydržať pracovať maximálne šesť hodín.

Miniatúrny desktop s AMD
Acer Revo 70


Orientačná cena: od 250 eur

Pomerne v tichosti prišiel do predaja nový kompaktný prenosný počítač Revo 70. Spadá medzi takzvané nettopy, čo je v podstate stolová verzia kompaktných prenosných počítačov – netbookov. Namiesto tela v podobe celej „debny“ je novinka výrazne chudšia: má rozmery okolo 21 x 21 x 3,5 centimetra.

Acer Revo 70 ponúkne v základe procesor od AMD, konkrétne dvojjadrový model E-450 s taktom 1,65 GHz, ďalej grafiku Radeon HD 6320, dva gigabajty operačnej pamäte RAM, pevný disk s kapacitou 500 GB alebo konektivitu vrátane Wi-Fi 802.11b/g/n, Ethernet, HDMI, VGA portu, šestice USB 2.0 a čítačky pamäťových kariet SD. Kompaktný desktop je poháňaný operačným systémom Windows 7 Home Premium v 64-bitovej verzii.

Tri zariadenia v jednom
Asus PadFone


Orientačná cena: okolo 630 eur

Hneď trojicu zariadení v jednom balení kombinuje novinka od firmy Asus. Základom je smartphone PadFone s vlastným 4,3-palcovým displejom, ktorý využíva technológiu Super Amoled a pracuje v rozlíšení 960 x 540 obrazových bodov. O výkonovú stránku sa stará dvojjadrový procesor s taktom 1,5 GHz, ku ktorému sa pridáva 1 GB operačnej pamäte a 16 alebo 32 GB internej flash pamäte. Samozrejmosťou je podpora rýchlych mobilných dát. Smartphone má rozmery 13 x 6,5 x 0,9 centimetra a hmotnosť 128 gramov. Operačným systémom je Android 4.0 Ice Cream Sandwich.

PadFone následne môžeme vložiť do akejsi úložnej stanice PadFone Station, ktorá z neho urobí tablet. Získame tým väčší 10,1-palcový displej s rozlíšením 1 280 x 800 obrazových bodov. V podstate tým môžeme preniesť našu prácu na väčšiu obrazovku displeja. PadFone Station prináša microUSB aj microHDMI konektor, tiež prídavnú batériu a vstavané reproduktory. Smartphone a stanica na pripojenie zdieľajú 8-megapixelový fotoaparát, jej telo ukrýva ďalšiu kameru s 1,3 megapixela.

K celému kompletu Asus PadFone Station sa dá pripojiť hardvérová plnohodnotná klávesnica, ktorá zariadenie pretvorí na 10,1-palcový prenosný počítač s dotykovým displejom. Asus PadFone bude dostupný už v priebehu apríla.

menuLevel = 2, menuRoute = style/tech, menuAlias = tech, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
28. september 2022 21:25