StoryEditor

Najnovšie IT novinky: Najtenší ultrabook a najostrejší tablet

18.01.2012, 23:01
Prinášame vám výber tých najlepších zariadení z výstavy CES 2012. Medzi nich patrí najtenší ultrabook Acer Aspire S5 alebo tablet ostrý ako žiletka Toshiba Excite X10.

Acer Aspire S5: najtenší ultrabook
Cena: zatiaľ neznáma

Kompaktný prenosný počítač Aspire S5 v kovovom šasi je firmou Acer prezentovaný ako najtenší ultrabook. Hrúbka jeho tela je 15 milimetrov a hmotnosť sa zastavila na hodnote 1,35 kg.

Novinka ďalej disponuje 13,3-palcovým displejom, najnovšími procesormi triedy Intel Core, SSD diskom či bohatou konektivitou vrátane Thunderbold portu, HDMI alebo USB 3.0. Stojí za povšimnutie, že porty sú ukryté pod mechanickým panelom MagicFlip.

Výhodou tiež môže byť prítomnosť technológie Always Connect, ktorá zabezpečuje trvalý prístup k dátam na počítači aj v režime spánku. S5 je možné „prebudiť“ napríklad pomocou smartphonu a prihlásiť sa k našim e-mailovým účtom či na sociálne siete. Ak potrebujete počítač zobudiť, zapne sa do 1,5 sekundy. Na batériu by mal ultrabook vydržať do 8 hodín prevádzky.

Toshiba Excite X10: tablet ostrý ako žiletka
Cena: okolo 415 eurToshiba sa môže pochváliť v súčasnosti najtenším 10-palcovým tabletom. Excite X10 má hrúbku tela iba 7,7 milimetra, čím prekonal aj svojho najväčšieho rivala Apple iPad 2 s 8,8 milimetrami.
Popri multidotykovom displeji s rozlíšením 1 280 x 800 obrazových bodov ponúkne rýchly procesor TI OMAP 4430 s taktom 1,2 GHz, 1 GB operačnej pamäte RAM či 16 alebo 32 GB flash priestoru pre naše dáta.

Na zachytenie obrazu či videa budeme môcť využiť prítomný 5-megapixelový fotoaparát na zadnej strane tabletu alebo prednú 2-megapixelovú webovú kameru na videohovory. Bohatá konektivita je zastúpená vrátane microSD, microHDMI slotov, bezdrôtového internetu Wi-Fi b/g/n, Bluetooth 2.1, navigačného GPS a kompasu. Nechýbajú ani svetelný senzor, akcelerometer a gyroskop.

Zaujať by mohlo aj hliníkové šasi či silná podpora multimédií vrátane stereoreproduktorov. Operačným systémom je Google Android, sľúbená je verzia Ice Cream Sandwich.

Dell XPS 13: tenký ultrabook v hliníku
Cena: okolo 780 eurPrvý ultrabook firmy Dell nesie označenie XPS 13. Jeho základom bude 13,3-palcový displej s natívnym rozlíšením 1 366 x 768 obrazových bodov. Zobrazovacia jednotka využíva úspornejšie LED podsvietenie a jas je udávaný na vyššej hodnote 300 nitov. Chráni ju odolné sklo Gorrilla Glass. Ďalej v jeho útrobách nájdeme najnovšie čipy Intel Core po najvýkonnejšie i7, grafiku Intel HD 3000 či SSD disk na báze flash pamätí a bez pohyblivých častí s kapacitou maximálne 256 GB.

Ultrabook ďalej púta pozornosť hliníkovým telom s hrúbkou 18 milimetrov. Hmotnosť sa pohybuje okolo 1,4 kg podľa konfigurácie. Za zmienku stojí aj sklenený touchpad s podporou multidotyku alebo podsvietená klávesnica, ktorú využijeme najmä za tmy či horších svetelných podmienok. Ultrabook nesklame ani z hľadiska konektivity, v základe je USB 3.0, mini Displayport, Wi-Fi či Bluetooth 3.0. Na batériu ponúkne deklarovanú výdrž do 9 hodín prevádzky.

menuLevel = 2, menuRoute = style/tech, menuAlias = tech, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
28. september 2022 02:36