Aj u nás sa o väzení často hovorí ako o „nápravnom zariadení“. No málokto, kto ho opúšťa (u nás či v Amerike) s tým, že by sa zrazu radikálne polepšil. Ako hovorí Dan Pacholek, zástupca sekretariátu Štátnych nápravných zariadení Washington, realita a podmienky amerických väzení pred pár desaťročiami bola ešte horšia, ako to vídame vo filmoch.
Pacholke preto prišiel so sériou zlepšení. Mnohokrát sú to maličkosti, ktoré však dávajú týmto miestam o niečo ľudskejšiu tvár a ich obyvateľom možnosť rozvoja.
V podnetnom videu nakrútenom v rámci projektu TED vám ukáže, ako väzni môžu napríklad prispieť k rozvoju vedy či ekológie.
ČO JE TO TED
TED je nezisková organizácia oddaná podpore „myšlienok hodných šírenia“. V roku 1984 sa v Kalifornii konala prvá štvordňová konferencia a odvtedy TED neustále rastie a viacerými iniciatívami podporuje myšlienky, ktoré menia svet. Na výročnú konferenciu TED sú pozývaní poprední svetoví myslitelia a ľudia činu, aby predniesli svoju niekoľkominútovú reč. Následne sú ich vystúpenia bezplatne sprístupnené na TED.com.
Na konferenciách TED už vystúpili, okrem iných, aj Bill Gates, Al Gore, Jane Goodall, Elizabeth Gilbert, Sir Richard Branson, Nandan Nilekani, Philippe Starck, Ngozi Okonjo-Iweala, Isabel Allende alebo Gordon Brown.