StoryEditor

Skype spustil revolúciu. Teraz ho ničia smartfóny

30.08.2013, 12:07
Skype oslavuje desať rokov. Úspešný komunikačný nástroj má problémy s konkurenciou.

Keby sa všetky minúty prevolané prostredníctvom služby Skype spojili do jedného telefónneho hovoru, niekto by musel číslo vytočiť pred 2,6 milióna rokov, teda ešte pred odhadovaným príchodom cicavcov rodu homo. Po desiatich úspešných rokoch však Skype so 300 miliónmi aktívnych používateľov čelí silnej konkurencii.

Príbeh aplikácie, ktorá pomohla masám objaviť čaro hlasovej komunikácie po internete, je zaujímavá už od začiatku. Pikantnosť mu dodáva fakt, že za vznikom Skype stoja okrem iného Niklas Zennstrom a Janus Friis, ktorí prevádzkovali " pirátsku " sieť Fastrack s programom Kazaa pre osídlenie súborov medzi pripojenými používateľmi.

Skype vznikol potom, čo mnoho žalôb prinútilo Zenströma a Janusa Friis predať firmu, ktorá prevádzkuje systém Kazaa. Obaja pokračovali v tom, čo sa naučili - využívanie kvalitných protokolov pre prepojenie veľkého počtu používateľov medzi sebou. Prvú verziu Skype vytvorili Zenström s Friisom v spolupráci s trojicou estónskych vývojárov Ahti Heinle, Priit Kasesalu a Jaan Tallinnom a 29. augusta 2003 ju uvoľnili na stiahnutie.

Skype vyvolal pozitívne ohlasy, pretože ponúkal jednoduchý spôsob, ako si písať a volať s ľuďmi po celom svete bez veľkých nárokov na pripojenie k internetu a bez platenia drahých medzinárodných hovorov. Podobne ako v prípade sietí pre zdieľanie súborov, ako bol Napster alebo Kazaa, pritom platilo, že čím viac ľudí sieť používalo, tým rýchlejšie a stabilnejšie všetko fungovalo.

Hoci vtedy existovali aplikácie a služby pre volanie cez internet, Skype oslovil používateľa jednoduchosťou a vyššou kvalitou prenášaného zvuku, hovory boli už pred desiatimi rokmi kvalitnejšie a zrozumiteľnejšie než v pevnej telefónnej sieti - aspoň pri dostatočne rýchlom pripojení k internetu.

Z nápadu miliardy dolárov
Iba dva roky po zverejnení prvej verzie komunikačnej aplikácie kúpila firmu, vtedy registrovanú v Luxembursku, aukčná sieň eBay za 2,5 miliardy dolárov a opcie na akcie eBay. Investícia sa eBayu pôvodne príliš nevyplatila, v septembri 2009 predala firma 65 percent akcií Skype konzorciu investorov za 1,9 miliardy, čo celý Skype ohodnotilo na 2,75 miliardy dolárov, len 250 miliónov nad cenou, ktorú v eBay za kontrolu Skype zaplatili.

Desiateho mája 2011 sa hodnota Skypu radikálne zvýšila - Microsoft celú firmu odkúpil za 8,5 miliardy dolárov. Pred dvoma rokmi táto akvizícia nedávala veľký zmysel, Microsoft mal vlastnú silnú komunikačnú platformu MSN Messenger/Windows Live Messenger.

Až tento rok nahradil Microsoft Live Messenger práve Skypom. Či sa Microsoftu oplatilo dať asi 12 dolárov za každého registrovaného užívateľa, je otázka, na ktorú je nejasná odpoveď. Podľa hodnoty akcií Microsoftu nepriniesla akvizícia Skypu výrazný pozitívny efekt. Vplyv však Skype má na globálny telekomunikačný trh - podľa štatistík spoločnosti TeleGeography ovláda viac ako tretinu medzinárodných hovorov.

Integrácia s Windows
Dva roky pod vedením Microsoftu znamenali zásadnú zmenu v technológii. Microsoft previedol Skype z peer-to-peer architektúry na tradičnú službu hosťovanú v dátových centrách, respektíve na službu cloudovú.

To znamenalo odstránenie potenciálnych problémov s pripojením v niektorých sieťach a spoľahlivejšie poskytovanie platených služieb pre volania zo Skype do bežnej telefónnej siete a naopak. Ďalšia výrazná zmena príde 17. októbra , kedy Microsoft uvoľní novú verziu Windows.

Silná konkurencia v mobiloch
Skype má asi 700 miliónov registrovaných a 300 miliónov aktívnych užívateľov. Tieto čísla sú veľké, ale vplyv Skypu skôr oslabuje kvôli nástupu konkurencie. Rovnaký počet aktívnych používateľov má aplikácia WhatsApp, ktorá ponúka len zasielanie odkazov - vrátane obrázkov, videoklipov a zvukových klipov, ale neumožňuje priamu komunikáciu. Na oslovenie 300 miliónov užívateľov stačila aplikácii WhatsApp tretina času, ktorý potreboval Skype.

Priamou konkurenciu pre Skype však predstavuje najmä FaceTime pre zariadenia od Applu a služba Hangouts od Googlu, ktorá je dostupná na všetkých počítačoch s webovým prehliadačom, zo zariadenia s iOS a hlavne na drvivej väčšine z takmer miliardy zariadení s Androidom.

Integrácia do Windows 8.1 dá Microsoftu šancu osloviť nových používateľov, ale trh s PC sa pomaly prepadá, zatiaľ čo počet chytrých telefónov a tabletov rastie, a tam Skype naráža na nevýhodu - zatiaľ čo FaceTime a Hangout sú v každom novom zariadení od Applu alebo v zariadeniach so systémom od Googlu, Microsoft zatiaľ Skype do Windows Phone nezahrnul, aplikáciu si užívatelia musia stiahnuť sami.

ihned.cz

menuLevel = 2, menuRoute = style/tech, menuAlias = tech, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
23. november 2024 04:46