Až neuveriteľných 39 miliónov ľudí po celom svete je slepých. No veľká časť z nich oslepla kvôli chorobám, ktoré sú liečiteľné. No nevedia o tom, pretože ich nemal kto vyšetriť. Väčšina z nich žije v rozvojových či odľahlých častiach sveta. Andrew Bastawrous chcel zistiť, koľkým z nich by sa dalo pomôcť. No drahé prístroje, ktoré so sebou do Afriky priniesol, jednoducho zlyhávali na nedostatku energie. Vymyslel tak jednoduchší a omnoho lacnejší spôsob - aplikáciu do smartfónu Peek a prídavné zariadenie, ktorým vyšetrí zrak aj človek bez lekárskeho vzdelania a stojí len pár dolárov. Pretože, paradoxne, prístup k mobilnému telefónu má viac ľudí ako k pitnej vode. Pozrite si inšpiratívny príbeh nakrútený v rámci projektu TED.
ČO JE TO TED
TED je nezisková organizácia oddaná podpore „myšlienok hodných šírenia“. V roku 1984 sa v Kalifornii konala prvá štvordňová konferencia a odvtedy TED neustále rastie a viacerými iniciatívami podporuje myšlienky, ktoré menia svet. Na výročnú konferenciu TED sú pozývaní poprední svetoví myslitelia a ľudia činu, aby predniesli svoju niekoľkominútovú reč. Následne sú ich vystúpenia bezplatne sprístupnené na TED.com. Písmeno „x“ pri skratke znamená, že ide o nezávislo organizované podujatie.
Na konferenciách TED už vystúpili, okrem iných, aj Bill Gates, Al Gore, Jane Goodall, Elizabeth Gilbert, Sir Richard Branson, Nandan Nilekani, Philippe Starck, Ngozi Okonjo-Iweala, Isabel Allende alebo Gordon Brown.