Washingtonská Univerzita v Spojených štátoch amerických uvádza, že v budúcnosti budú naše telá jednoducho preprogramované ako softvér, aby sa dokázali rýchlejšie uzdraviť. Táto myšlienka dostala prvé reálne základy. Vedci a inžinieri vytvorili základný programovací jazyk, v ktorom by sa v budúcnosti mali umelo vytvárať molekuly DNA, uvádza na svojich stránkach samotná univerzita. Celý systém je síce na začiatku, no jeho možnosti budú obrovské.
Vďaka presne a umelovytvorenej DNA bude možné liečiť choroby, dodávať lieky či odhaľovať niektoré vrodené vady ešte dávno pred ich prejavením. Správu uverejnil aj časopis Nature Nanotechnolgy, ktorý hovorí, že vedci budú mocť vďaka tomuto jazyku, testovať lieky. Teoreticky by malo byť možné presne naprogramovať bunky DNA a operovať s nimi ako s klasickým programátorským jazykom. Teda mnoho procesov s liečbou by mohlo byť ľahko kontrolovaných.
„Pri stavbe DNA vychádzame z matematiky, deskriptívy a chémie.“, povedal asistent profesora elektrotechnického inžinierstva a počítačovej vedy na Washingtonskej Univerzite. Takto postavené syntetické molekuly DNA by mohli vkládať do tela, kde by následne mohli ovplyvniť prirodzené funkcie.
Zdroj: theverge.com, washington.edu
Snimka: socialmediaexplorer.com