Algoritmus jednoduchšie rozoznáva pojmy, ktoré hľadáte a rýchlejšie k nim zobrazuje výsledky. Teda po zadaní názvu mesta, spoločnosti alebo osobnosti Google pochopí, čo sa snažíte vyhľadať a ihneď vám na miesto zobrazí výsledok vo forme prehľadnej tabuľky spolu s obrázkami.
Služba sa nazýva diagram znalostí, či Knowledge Graph. Funkcia bola globálne prestavená už minulý rok, no postupom času sa v rôznych jazykových mutáciách objavuje aj regionálne. Napríklad v Českej republike funguje Knowledge Graph už dlhší čas.
Vie čo hľadáte
Na Slovensku tak ihneď zistíte po zadaní pojmu „Bratislava“, koľko má obyvateľov, kde sa nachádza, akú má rozlohu či aké je v nej práve počasie. Ihneď získate prístup aj k zaujímavým pamiatkam či miestam, ktoré sa tu nachádzajú. Všetko automaticky zoraďuje vyhľadávač. „Diagram znalostí umožňuje používateľom nachádzať a objavovať informácie, na ktoré by ich nenapadlo sa priamo opýtať,“ komentuje Michal Zachar, marketingový manažér Googlu.
Informácie, ktoré si už môžete vyskúšať vyhľadávať, čerpá Google z verejne dostupných zdrojov. Uvádza napríklad Wikipediu, Freebase, ale aj CIA Facebook, ktorú spravuje americká tajná služba. Obsahovať by mal 570 miliónov rôzne spracovaných pojmov.
Google však nie je jediný, ktorý obdobnú funkciu poskytuje. Microsoft vo svojom vyhľadávači Bing používa Snapshots. Tú však na Slovensku nedokážete používať.
Snímky: archív
Zdroj: Google