Ani minulý rok v rovnakom období neboli výsledky kedysi nádejnej mobilnej platformy Windows Phone veľmi závratné. No tohtoročné sú skutočne mizerné. Celkové príjmy spoločnosti Microsoft sa vyšplhali na 25,7 miliardy dolárov, čo vo výsledku znamenalo čistý zisk 6,3 miliardy dolárov. Lumia sa však na týchto číslach podpísala len veľmi nesmelým podielom. Záujem o tieto telefóny totiž vytrvalo klesá, píše server iDnes.cz.
Kým minulý rok sa v rovnakom období predalo 10,5 milióna smartfónov, v tomto roku to už bolo len 4,5 milióna kusov Lumií.
To znamená masívny, približne 45-percentný medziročný prepad. A všetko teda nasvedčuje tomu, že sa Microsoftu s mobilným Windows presadiť nepodarí. Oveľa reálnejší scenár totiž je, že gigant s produkciou inteligentných telefónov úplne skončí.
Dobrým kontrastom je výsledok Applu, ktorý za rovnaké obdobie predal 75 miliónov smartfónov. Medziročne síce rástol len nepatrne, avšak predal asi 16-krát viac telefónov. Iste, ostatné firmy takéto výsledky nedosiahli, napriek tomu je čoraz viac jasné, že Windows Phone pomaly kráča do zabudnutia.
Podiel Windows Phone klesá čoraz rýchlejšie
Postupnú stratu vplyvu Microsoftu v segmente smartfónov dobre ilustruje klesajúci podiel na trhu počas posledných ôsmich rokov.
Ešte v roku 2007 patrilo Windows Mobile 12 percent, o rok mal 11-percentný podiel. Veľké oslabenie prišlo v roku 2010, keď mal Windows v telefónoch už len 5 percent trhu. Nasledujúce štyri roky bol trhový podiel rovnaký okolo 3 percent, v minulom roku to boli už iba dve percentá.
Iba za posledný štvrťrok je však výsledok ešte horší, predaje ho totiž stačili len na ničotný podiel 1,1 percenta.
Mizerné výsledky platformy komentuje aj analytik Benedict Evans zo spoločnosti Andreeseen Horowitz a ilustruje ich dvojicou čísel. Telefónov s Windows Phone sa počas ich existencie predalo 110 miliónov, kým smartfónov s Androidom a iPhonov dohromady za rovnaké obdobie 4,5 miliardy. Teda 40-krát viac.
Windows Mobile bol ešte pred desiatimi rokmi v oblasti inteligentných telefónov pojem, konkurenciou bol vlastne len Symbian a PalmOS. Oba systémy sú dnes už minulosťou.
Windows Mobile však dostali silný úder s príchodom iOS a Androidu, ktoré začali z trhového podielu veľmi rýchlo odhrýzať vo svoj prospech. V roku 2009 preto Microsoft uviedol trochu prepracovanú verziu 6.5, ktorá sa z veľkej časti zbavila drobných ponúk a vzhľadu známeho z klasického starého Windows 3.11. Ten v konkurencii s jednoduchým prostredím iOS a Androidu rýchlo strácal atraktivitu. Ani to však klesajúci záujem používateľov neodvrátilo.
Nováčikovia ho zničili
Koncom októbra 2010 preto Microsoft uviedol Windows Phone 7. Nový systém, ktorý stavia na jednoduché používateľské rozhranie s typickými dlaždicami rôznych veľkostí. Kým Windows Mobile dával používateľovi úplne voľnú ruku a upravovať sa mohlo takmer všetko, Windows Phone 7 bol systém s množstvom obmedzení.
Prišiel tak ďalší odlev používateľov, ktorí húfne prechádzali na Android alebo kupovali iPhony. Následné aktualizácie vrátane veľkých 7.5 a 7.8 obmedzenia postupne eliminovali a v októbri 2012 prišiel Windows Phone 8 s množstvom noviniek.
Nateraz poslednou (a možno definitívne poslednou) verziou systému je Windows 10 Mobile, ktorý sa snaží zblížiť počítače a telefóny. Unikátne mu v tom pomáha systém Continuum, ktorý po pripojení Lumia 950 alebo 950 XL k monitoru umožňuje pomocou klávesnice a myši ovládať univerzálne aplikácie Microsoftu ako na plnohodnotnom počítači. Vrcholné Lumie sa dostali do predaja až v prvej polovici decembra, takže do celkových čísel predaja za posledný štvrťrok výrazne neprehovorili.
No vzhľadom na pomerne vysoké ceny a ďalší nevyhnutný doplatok za Display Dock na prepojenie s počítačom na prevádzku funkcie Continuum to však na žiadny veľký zvrat v predaji Lumií nevyzerá.
Radek Mikudík
iDnes.cz