Ruská vláda navrhla americkej firme Apple a nemeckej spoločnosti SAP, aby sprístupnili svoje zdrojové kódy. Rusi ich chcú preveriť, aby sa uistili, že softvér týchto firiem neslúži na špehovanie vládnych inštitúcií. Návrh prišiel vo chvíli, keď EÚ a USA uvaľujú Rusku prísne sankcie.
Ruský minister komunikácií Nikolaj Nikiforov sa za tým účelom stretol so zástupcami oboch firiem. Informáciu priniesla agentúra Reuters. „Je jasné, že firmy, ktoré nám dajú k dispozícii svoj zdrojový kód, nemajú čo skrývať," uviedol Nikiforov. Ako príklad firmy, ktorá Rusku dáva do svojich zdrojových kódov nahliadnuť, uviedol Microsoft, ktorý to údajne robí už od roku 2003.
"Ale tí, ktorí odmietajú s Ruskom spolupracovať, môžu v produktoch skrývať nedeklarované funkcie." Hoci sa Apple ani SAP k situácii zatiaľ nevyjadrili, história nenasvedčuje tomu, že by Apple bol ochotný ustúpiť. Už v marci kvôli tomu členovia ruského kabinetu prestali používať "nepriehľadné" iPady.
Jedným z dôvodov, prečo Rusko také nadštandardné záruky požaduje, sú zrejme aj praktiky NSA, na ktoré upozornil Edward Snowden. Ďalším dôvodom môže byť snaha reagovať na narastajúce sankcie, ktoré na Rusko uvaľuje Amerika a Európa v súvislosti s konfliktom na Ukrajine. Nie je to až tak prekvapivý krok. Rusko začiatkom tohtoročného júla presadilo zákon, ktorý nariaďuje, že osobné dáta ruských užívateľov musia byť fyzicky uložené v Rusku.
Pokiaľ zákon skutočne v septembri 2016 vstúpi do platnosti, bude mať významné dôsledky pre celé IT odvetvie. Služby, cloudový softvér alebo aplikácie, ktoré chcú pôsobiť na ruskom trhu, by museli zabezpečiť, aby dáta ruských užívateľov neopúšťali Rusko. Tendencia mať internetovú prevádzku viac pod kontrolou je zrejmá aj z ďalších ruských opatrení.
idnes.cz