StoryEditor

Mobil v lietadle už nie je tabu. Môžete ho používať celý let

28.09.2014, 04:16
Autor:
dpidpi
Už žiadny letecký režim. Agentúra pre bezpečnosť letectva dovolila v Európe používať telefón, aerolínie však musia vykonať testy.

Prezerať internetové stránky, odosielať správy alebo telefonovať už budete môcť aj počas rolovania lietadla po letiskovej dráhe či v priebehu letu. Európska agentúra pre bezpečnosť letectva povolila používať elektronické zariadenia zapnuté aj počas letu. Teda napríklad sa toto rozhodnutie vzťahuje aj na tablety. 

Podľa agentúry nepredstavujú tieto prístroje pre bezpečnosť leteckej dopravy žiadne nebezpečenstvo. Toto rozhodnutie však ešte budú musieť do svojich predpisov postupne zapracovať aj letecký prepravcovia. Okrem toho, ak aerolínie dovolia cestujúcim používať mobilné telefóny, musia ich lietadlá prejsť testovaním a hodnotením. 

Práve preto sa očakáva, že nástup „telefonovania v lietadlách“ bude mať zdržanie. Dnes musí byť napríklad počas celého letu zapnutý telefón v leteckom režime. Po nástupe tohto rozhodnutia sa rovnako môže rozlišovať používanie mobilných telefónov v iných leteckých spoločnostiach. Zatiaľ čo jedna povolí telefón používať počas celého letu, druhá môže cestujúcich obmedziť pri používaní telefónov počas pristávania a odletu. 

Politika obmedzovania mobilných telefónov v lietadlách bola v Európe prísnejšia ako v USA. Obdobné pravidlo používania smartfónov bolo prijaté za oceánom skôr ako u nás. Alebo zatiaľ čo v Spojených štátoch amerických je používanie Wi-Fi na palube lietadla pomerne bežné, z európskych dopravcov ako jeden z mála túto službu ponúka napríklad British Airways pri letoch do New Yorku. Spoločnosť však blokuje všetky hlasové hovory. Prieskumy ukázali, že by obťažovali cestujúcich. 

Rovnako nemusíte mať strach, že niekto počas letu do Londýna bude vedľa vás celé hodiny telefonovať. Signál operátorov tesne po odlete zmizne a vo výške desiatich kilometrov ho nie je možné telefónom zachytiť. Preto ak budú chcieť aerolínie, aby cestujúci mohli byť počas letu na internete, budú musieť lietadlo vybaviť špeciálnym Wi-Fi pripojením na internet. 

Zdroj: bbc.com

Snímky: outsidethebeltway.com

01 - Modified: 2006-10-29 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Schumi si už našiel prácu
01 - Modified: 2022-09-05 10:51:09 - Feat.: - Title: Do Baltského mora sa zrútilo súkromné lietadlo nemeckého podnikateľa, na palube boli štyria ľudia 02 - Modified: 2022-08-20 11:31:21 - Feat.: - Title: Piloti boeningu zaspali v kokpite a minuli cieľ. Zobudila ich až automatická výstraha 03 - Modified: 2022-07-03 10:00:00 - Feat.: - Title: Vysnívaná utópia alebo bláznivý nápad? Predstavili hotel pre 5-tisíc ľudí, ktorý nikdy nebude musieť pristáť 04 - Modified: 2022-06-12 13:43:54 - Feat.: - Title: V okrese Nové Zámky spadlo malé lietadlo, zomrela jedna osoba 05 - Modified: 2022-06-09 15:33:15 - Feat.: - Title: Do Rumunska letelo bez povelenia. K malému lietadlu vzlietli stíhačky troch krajín NATO
menuLevel = 2, menuRoute = style/tech, menuAlias = tech, menuRouteLevel0 = style, homepage = false
06. december 2022 22:21