Prvým programom bolo vystúpenie SĽUK-u, ktorý diváci sledovali na asi 500 obrazovkách.
Spočiatku sa vysielalo dvakrát týždenne – v stredu a v sobotu od 17:00. Po roku pokusného vysielania sa s výnimkou pondelka vysielalo každý deň. Začínal sa detským vysielaním, pokračoval športom, aktualitami, o 19:00 polhodinovým spravodajským týždenníkom a po ňom hlavným večernými inscenáciami, ktoré dali základ populárnym bratislavským pondelkom.
Televízia sprístupňovala diela spočiatku prenosmi z divadiel.
Fatamorgána slobody
Doba priniesla so sebou aj ideologické problémy, keď sa od televíznych tvorcov vyžadovalo uprednostňovanie politických obsahov o úspechoch socializmu a o ideálnom socialistickom občanovi.
Okolo roku 1968 nastalo určité kultúrne i umelecké uvoľnenie, ktoré umožnilo nakrúcať adaptácie diel západných autorov. Krátko nato však nastúpila cenzúra.
V revolučnom duchu
V už pred Novembrom ´89 pripravila niekoľko relácií, naznačujúcich postupujúce spoločenské zmeny. Napríklad reportáže zo Svetového festivalu mládeže v rakúskom Semmeringu v júli 1989, kde sa štáb stretol so slovenskými emigrantmi.
Počas Novembra 1989 prinášala ČST priame prenosy z Václavského námestia v Prahe a rôzne diskusné bloky s rodiacim sa hnutím za demokraciu. Na obrazovky sa dostávali necenzurované zábery a komentáre. V roku 1990 sa rozdelila na české a slovenské kanály.
Informácie pochádzajú z webu Rádia a televízie Slovenska - RTVS.