Americký supermoderný torpédoborec Zumwalt mal nečakané ťažkosti v Paname. Plavidlu, ktoré Pentagon stálo 4,4 miliardy dolára, nefungoval pohon, utrpelo drobné poškodenia a muselo byť odtiahnuté do prístavu.
Problémy najdrahší torpédoborec na svete zastihli po ceste z Maine do San Diega v Kalifornii. Podľa amerického námorníctva posádka teraz strávi nejaký čas na niekdajšej námornej základni Rodman, kde sa pokúsi všetky problémy vyriešiť.
"Plán plavby zostáva flexibilný, aby sme mohli všetko otestovať a vyhodnotiť a zabezpečiť tak bezpečný transport lode do jej domovského prístavu v San Diegu," uviedol podľa agentúry AP hovorca americkej Tretej flotily Ryan Perry.
Informačný portál amerického námorníctva USNI News uviedol, že plavidlu v Panamskom prieplave vypadli motory. Posádka si tiež všimla, že do niektorých káblov vedúcich z motorov preniká voda. Plavidlo podľa webu utrpelo "kozmetické poškodenia". Podobné problémy postretli plavidlo už v minulosti.
USS Zumwalt bol uvedený do služby v polovici októbra. V dokoch Bath Iron Works v Maine vznikal osem rokov. Stroj dlhý 183 metrov vďaka špeciálnemu dizajnu ľahšie unikne radarom a sonarom.
Na konci roka by mal doraziť do San Diega, kde bude vybavený zbraňovými systémami - strelami RIM-162 Evolved Sea Sparrow Missile pre boj so vzdušnými cieľmi a protilodnými raketami, raketami s plochou dráhou letu Tomahawk, protiponorkovým raketami a dvoma rýchlopalnými kanónmi kalibru 155 milimetrov s kadenciou desiatich rán za minútu a tvrdeným dostrelom projektilu LRLAP cez 150 kilometrov.
Do prevádzky budú v nasledujúcich rokoch uvedené ďalšie dva torpédoborce z triedy Zumwalt. Druhá loď USS Michael Monsoor sa k námorníctvu pripojí v roku 2018 a tretia USS Lyndon B. Johnson v roku 2021. Pôvodne pritom americké námorníctvo očakávalo stavbu až 32 nových torpédoborcov triedy Zumwalt. Ušetrené peniaze využije na stavbu minimálne dvakrát lacnejších torpédoborcov triedy Arleigh Burke.