Nová verzia aplikácie eID klient, ktorá služi na využívanie elektronických funkcionalít občianskeho preukazu upozorňuje používateľov na dôležitú zmenu. Najneskôr v posledný deň tohto roka budú z dôvodu skončenia certifikácie čipu zrušené všetky platné kvalifikované certifikáty pre elektronický podpis.
Rovnaké oznámenia dostávajú priamo do elektronických schránok všetci, ktorí komunikáciu potvrdzujú elektronickým podpisom.
Koniec platnosti certifikátov sa týka len držiteľov občianskych preukazov vydaných do 20. júna 2021. Nijako však neovplyvňuje ostatné digitálne funkcie dokladu – naďalej je možné prihlasovať sa ním do elektronickej schránky a používať e-služby, ktoré nevyžadujú elektronické podpisovanie.
Ak teda patríte medzi používateľov elektronického podpisu, ktorí v rámci svojej profesie potrebujú na dennej báze podpisovať všetky úkony, je vhodné požiadať o nový občiansky preukaz.
Počkajte na novinku
Ministerstvo vnútra však momentálne rad, aby ste s výmenou občianskeho preukazu ešte vyčkali. Chystá totiž nové preukazy s biometriou.
„V príprave na vydávanie biometrických bezkontaktných občianskych preukazov sme natoľko pokročili, že sme schopní začať tento najmodernejší typ dokladu vydávať v prípade schválenia legislatívneho návrhu, už v decembri,“ povedal minister vnútra Roman Mikulec.
Existuje i praktický dôvod, prečo by ste mali aj pri končiacej platnosti certifikátov, ak je to možné, radšej vyčkať na biometrický občiansky preukaz. Faktom je, že v súčasnosti vydávané doklady majú platnosť kratšiu ako štandardných 10 rokov. Dôvodom je skutočnosť, že do augusta 2031 v zmysle európskeho práva musí každý občan disponovať biometrickým občianskym preukazom. Všetky aktuálne vydávané preukazy sú preto platné len do 3. augusta 2031.
Čo je biometrický občiansky preukaz?
Ide o nový typ eID karty, ktorý bude mať okrem biometrickej podoby tváre a odtlačkov prstov aj bezkontaktný čip, rovnako ako cestovné pasy, ktoré v biometrickej kvalite vydáva Slovenská republika viac ako desať rokov.
Zároveň bude mať biometrický občiansky preukaz nový dizajn s množstvom najmodernejších bezpečnostných prvkov, ktoré minimalizujú riziko jeho zneužitia pri strate či krádeži.
Od 7. októbra 2022 je tiež účinná novela zákona o správnych poplatkoch, na základe ktorej vám nový doklad z dôvodu neplatnosti certifikátov vydá ministerstvo vnútra bez správneho poplatku.
Ak však podpisujete len niektoré úkony, občiansky preukaz nebude potrebné meniť. Rezort informatizácie pripravil návrh vyhlášky o uznaných spôsoboch autorizácie, ktorá to umožní aj dokladmi vydanými do 20. júna 2021. Podrobnosti budú postupne zverejňované na Ústrednom portáli verejnej správy.