Účty sociálnych sietí a zábavy si čoraz častejšie nachádzajú svoj domov na trhoch v takzvanom darkwebe. Je to sieťovo šifrované prostredie, ktoré vyžaduje špeciálny softvér na prístup. Okrem toho väčšina trhovísk vyžaduje na vstup i pozvánku, čím sa kyberzločinci chránia pred nechcenou pozornosťou.
V súčasnosti totiž väčšina darknetových trhov predáva práve ukradnuté identity. Profily sociálnych médií sa stali maximálne dostupnými a ceny za ukradnuté účty môžu začínať už na šiestich dolároch, čo je približne šesť eur. K týmto poznatkom dospela spoločnosť Atlas VPN, pričom informácie získala z darkwebu za pomoci firmy Whizcase v období od januára 2022 do septembra 2022.
Najdrahší je LinkedIn
Najlacnejšie hacknuté účty boli z Redditu, TikToku a Pinterestu, ktoré stáli 6, 8 a 9 dolárov, teda aktuálne približne 6, 8 a 9 eur.
Zistilo sa tiež, že LinkedIn je najdrahším „uneseným profilom“ na sociálnych sieťach, pretože sa predáva za približne 45 dolárov za účet. To je sotva neočakávané, keďže webová stránka slúži profesionálnej klientele. Celkové náklady na všetky účty sociálnych médií uvedené v grafe sa pohybujú okolo 127 dolárov. Táto cena sa samozrejme môže mierne líšiť v závislosti od trhu.
Väčšina predajcov predáva prihlasovacie údaje vo veľkom a nie je nezvyčajné vidieť ponuku na nákup stoviek tisíc účtov za relatívne nízku cenu.
Nelegálne služby zapojenia sociálnych médií
Mnoho hackerov využíva napadnuté účty na vytváranie „pokročilých botových fariem“ na manipuláciu so sociálnymi sieťami. Nestarajú sa teda o predaj nejakého svojho tovaru či služieb.
Výhodou tejto metódy oproti zakladaniu priamych účtov botov je, že ukradnuté účty predtým patrili skutočným jednotlivcom,
Zostáva vám 43% na dočítanie.