Pripojenie k internetu berieme ako samozrejmosť. Denne vďaka tomu dokážeme pracovať, učiť sa, komunikovať či zabávať sa. Byť stále online je bežnou súčasťou nášho života. Avšak, hoci je konektivita všade okolo nás, nie je neohroziteľná. Dokážu ju v zlomku sekundy narušiť prírodné živly, či iné nešťastia a okolnosti.
Nedávna dvojica silných zemetrasení v Turecku a Sýrii si vyžiadala tisíce životov a v neposlednom rade poškodila aj kritickú infraštruktúru. Práve tá je pritom v takýchto chvíľach veľmi dôležitá. Podľa portálu Datacenterdynamics klesla internetová prevádzka v zasiahnutých mestách o 57 percent, v iných postihnutých oblastiach aj o 94 percent.
Do týchto oblastí tak operátori poslali mobilné základňové stanice, generátory a mobilné vozidlá, ktoré majú satelitnú službu. Záchranné tímy a zasypaní ľudia pod troskami potrebovali spolu komunikovať. Podobná beznádejná situácia vznikla aj po zničení infraštruktúry vo vojne na Ukrajine, pričom situáciu tu ešte stále svojím spôsobom zachraňuje Starlink.
Význam tejto témy vyzdvihol v rámci svojho panelu na výstave mobilných technológií MWC 2023 v Barcelone operátor Deutsche Telekom, materská spoločnosť slovenského Telekomu. Európska vesmírna agentúra ESA a Deutsche Telekom tak budú spoločne pracovať na umožnení bezproblémového pripojenia z pozemných sietí i „z neba“.
Partneri sa dohodli na spolupráci na hybridných sieťach budúcnosti. Ich plán je vytvoriť odolnejšie a bezpečnejšie riešenia pripojenia, vysvetľuje Telekom. Tie môžu byť užitočné napríklad i v spomínaných prípadoch. Následkom prírodných katastrof siete potrebujú aj plán B a operátor na konferencii vysvetlil, ako sa pozemná a satelitná komunikácia spájajú. Komunikačné siete na zemi vtedy podporujú lietajúce antény a satelity.
Zostáva vám 40% na dočítanie.