Spoločnosť Tachyum má vývojové centrá na Slovensku aj v USA. Vyvíja prvý univerzálny procesorový čip Prodigy na spracovanie dát, umelú inteligenciu a superpočítače. O ich produkte, ale aj o budúcnosti slovenského priemyslu sa HN porozprávali s Radoslavom Danilákom, šéfom firmy.
Prečo je váš čip dôležitý z praktického hľadiska a kde sa dá využiť?
Podľa rôznych štúdií, napríklad amerického ministerstva energetiky, spotrebúvajú datacentrá vyše tri percentá svetovej energie. To je viac o 50 percent energetickej spotreby Veľkej Británie. Navyše, počet datacentier rastie tempom zhruba 15 percent ročne, takisto ich spotreba energie rastie asi o 15 percent za rok.
Mimochodom, počas covidu narástla spotreba datacentier o 20 percent, bol totiž výrazne väčší dopyt po digitalizácii. Ak by sa nič nezmenilo, neprišla by nejaká novšia efektívnejšia technológia, znamená to, že v roku 2030 by datacentrá spotrebúvali viac ako 10 percent energie na svete.
A ak by ich tempo rastu ostalo na 15 percentách ročne, v roku 2040 by sa spotreba datacentier blížila k 40 percentám svetovej energie. To sú obrovské čísla, ktoré si nevieme dovoliť a buď by sa digitalizácia musela spomaliť, alebo by sa niečo muselo zmeniť. Takže technológie, ktoré dajú požadovaný výkon - ktorý ľudstvo potrebuje - ale pri nižšej spotrebe, sú veľmi dôležité.
Akú konkrétnu úlohu teda splní váš čip?
S použitím našich čipov v roku 2040 by bolo namiesto tých 40 percent svetovej energie potrebných zhruba šesť a pol až sedemkrát menej. Boli by sme teda na nejakých piatich percentách. To už sa dá udržať, ale 40 sa nedá. Čiže jedným z prínosov je, že náš čip je efektívnejší, teda má väčší výkon pri nižšej spotrebe energie.
Druhý aspekt je ten, že je univerzálny. Teda, že umožní urobiť viac za menej. Dnes sa používajú tri druhy čipov. Jedny sú určené na jednoduchšie úlohy, napríklad keď ľudia chodia na weby, Facebook, to sú takzvané procesory. Potom sú špecializované čipy, ktoré sa používajú pre umelú inteligenciu a napokon ešte špecializovanejšie čipy sú na iné, superpočítačové úlohy. My sme vytvorili prvý čip, ktorý dokáže zvládať všetky aplikácie.
Ako si predstavujete jeho využitie?
Praktický príklad pre priemysel je takýto: Google, Facebook či Twitter ľudia využívajú len v určitých častiach dňa, cez deň či večer, no o tretej v noci nie je až tak veľa ľudí na Twitteri a služby nie sú veľmi využívané. Priemerné využitie nástrojov bežiacich na serveroch, v ktorých má Google a podobné spoločnosti zainvestované desiatky miliárd dolárov, má priemerné využitie menšie ako 40 percent.
Lebo je napojené na ľudské používanie. Avšak sú to špecializované čipy a na nič iné sa nedajú použiť. To je dnešný stav. Keď však máte čip, ktorý dokáže robiť všetky ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.