Bleskovo sa šíriaci ChatGPT aj pokroky v ďalších nástrojoch umelej inteligencie ľakajú aj niektorých českých expertov. Rovnako ako Musk a spol. nabádajú k výskumu vplyvu.
Výskum umelej inteligencie bol doteraz doménou vedy, zdôvodňuje svoj podpis otvoreného listu vyzývajúceho na dočasné pozastavenie vývoja strojov napodobňujúcich ľudské myslenie doktorant na FEL ČVUT Jaromír Janisch.
Míľnik menom ChatGPT
„V posledných niekoľkých mesiacoch sa preklopil na preteky v zbrojení veľkých technologických spoločností. Môže za to uvoľnenie nástroja ChatGPT od firmy OpenAI.“
Ide o webové rozhranie počítačového modelu na spracovanie prirodzeného jazyka. Súčasná najvýkonnejšia verzia má poradové číslo štyri. Nástroj ChatGPT vie odpovedať na rôzne otázky. Dokáže písať pôvodný text aj prekladať.
„Ďalšie spoločnosti, ako je Google, Facebook či Microsoft, chcú vydať podobné nástroje,“ opisuje Janisch. „Z umelej inteligencie sa stal komerčný produkt. Bezpečnosť ustúpila do pozadia.“
František Hakl z Ústavu informatiky AV je k účinku výzvy skôr skeptický a upokojuje, že nadvláda strojov nad ľudstvom je ďalej v nedohľadne. V blízkej budúcnosti však budú preberať určité profesie.
Text výzvy visí na webe Futureoflife.org. Prvé štyri po...
Zostáva vám 85% na dočítanie.