Sledovať cestu Huaweiu na vrchol bolo fascinujúce. Jeho smartfóny boli fantastickým príkladom toho, ako vyzerá pokrok vo svete mobilných telefónov. V rokoch 2018 – 2019 sa na nich v inováciách v smartfónoch nechytal Samsung ani Apple.
Príkladom je revolúcia v oblasti fotografie vyhotovenej smartfónom. Huawei začal naplno riešiť režim nočnej fotografie a z tmavých a zrnitých fotiek vytvoril na svoju dobu nesmierne kvalitné zábery. Zároveň, do svojej fotovýbavy pridával aj ďalšie novinky, ako napríklad kvalitný ultraširokouhlý fotoaparát, ktorý dokázal zaostrovať a mohli ste s ním tak spraviť i úžasné detailné zábery.
Firma tiež prišla s periskopickým objektívom, teda fotoaparátom na približovanie a rovnako aj s reverzným nabíjaním, keď telefón slúžil ako bezdrôtová nabíjačka. Okrem toho Huawei tiež uviedol snímač odtlačkov prstov ukrytý pod sklom displeja a za zmienku stojí aj skvelá optimalizácia systému, ktorá pri vysokom výkone zariadenia dokázala udržať bezkonkurenčne dobrú výdrž batérie.
Pozrite si testovacie fotky z Huawei P60 Pro:
Obchodná vojna
Huawei pravidelne vyzýval konkurenciu svojimi novinkami. Kým sa však stihol dlhodobo usadiť na vrchole, prišla americko-čínska obchodná vojna a jej dôsledky pociťuje firma dodnes.
„Huawei je čínska štátom riadená telekomunikačná spoločnosť s jediným cieľom: podkopať zahraničnú konkurenciu krádežou obchodných tajomstiev a duševného vlastníctva a umelo nízkymi cenami podporovanými čínskou vládou,“ vysvetľoval pre The Verge americký senátor Marco Rubio.
Na verejnosť však zatiaľ neprenikli oficiálne dôkazy a je tak pre bežného človeka ťažké nazrieť do situácie, ktorá prerástla v obchodnú vojnu.
„Pre niekoho, ako som ja, ktorý desaťročia študoval podniky na rozvíjajúcich sa trhoch, je Huawei učebnicovým prípadom skvelej vznikajúcej spoločnosti; žiaľ, stala sa obeťou antiglobalizačnej politiky a nálady USA a prebiehajúcej obchodnej vojny s Čínou,“ vysvetľoval zase pre portál The Verge Qing Wang, profesor marketingu a inovácií, z University of Warwick.
Robert Williams, výkonný riaditeľ Paul Tsai China Center v Yale Law School, zároveň vysvetľuje: „Či sú riziká špionáže alebo sabotáže neprijateľne vysoké, čiastočne závisí od toho, či spoločnosť môže dôveryhodne tvrdiť, že je nezávislá od príslušnej zahraničnej vlády. To môže pomôcť vysvetliť, prečo západné vlády vo všeobecnosti súhlasia s tým, že Huawei predstavuje bezpečnostné riziká.“
Celá kauza je však ešte omnoho zložitejšia, súvisiaca i s výstavbou 5G sietí v USA.
Zostáva vám 71% na dočítanie.