Výroba iPhonov v Číne mala dlhoročnú tradíciu a firmy, ako je napríklad Foxconn, zamestnávali vďaka tomu vo svojich fabrikách desiatky tisíc ľudí. Podľa informácií od China Observer však teraz tieto továrne zívajú prázdnotou. Napríklad fabrika v čínskom Nanningu, ktorá ešte donedávna zamestnávala 50-tisíc pracovníkov, je dnes opustená, na úkor nových tovární vo Vietname a Indii.
Továreň v Nanningu pritom Foxconn otvoril už v roku 2011 a v čase maximálneho pracovného nasadenia napríklad továreň len na uživenie zamestnancov spotrebovala denne 60 ton ryže, 280 ošípaných, 1,2 milióna vajec a 80-tisíc kurčiat. V areáli údajne pracovalo ešte viac ľudí, 50-tisíc zamestnancov pracovalo iba priamo na výrobe iPhonov.
Hoci je v areáli ešte pár budov stále využívaných, väčšina hál teraz zíva prázdnotou. Foxconn sa snaží časť z nich prenajať, pokiaľ sa však nenájdu záujemcovia, bude areál najskôr len chátrať. Samotné vybavenie tovární sa však presúva tam, kde teraz Apple chce vyrábať svoje telefóny, teda do Indie a Vietnamu.
Fabrika v čínskom Naninngu každopádne dokazuje, ako výber lokality výroby iPhonov môže do regiónu priniesť ohromné množstvo pracovných príležitostí a zároveň ako rýchlo môžu zase vyhasnúť. Strata desiatok tisíc pracovných miest tomuto čínskemu regiónu značne uškodí.
Samotný Foxconn už vlani začal investovať veľké peniaze do výstavby nových tovární, predovšetkým v Indii. Konkrétne sa jedná o sumu 700 miliónov dolárov, teda v prepočte viac ako 650 miliónov eur, ktoré išli na výstavbu novej fabriky blízko letiska v indickom Bengalúre.
Tieto investície sú ďalším signálom, že Čína by mohla prísť o pozíciu najväčšieho svetového výrobcu spotrebnej elektroniky. Apple a ďalšie americké značky prehodnocujú svoj dodávateľský reťazec závislý na Číne a obzerajú sa po lokalitách, ako sú Vietnam či India.